Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Jaak_haud Jaak
Haud
19.01.2013

Anda alaealiste laste vanematele valimistel laste hääled.

Eesti hea tulevik on nii hea kui head on täna meie laste arenguvõimalused. Liiga paljudel lastel
on Eestis praegu halvad arengutingimused. Arvan, et andes alaealiste laste isadele ja emadele (või nende laste tegelikele hooldajatele) valimistel lisahäälte võimaluse saame oodata ainult positiivset tulemust. Positiivset - ehk laste vajaduste rahuldamist parimal moel. Nii nagu seda on lubanud teha Eesti Vabriik ühinedes ÜRO Lastekaitse konventsiooniga.

Missing Missing Jaak_haud Missing Missing
Aa0105981_id_kaart Missing Missing Missing Missing Missing Marektamm-5 Missing Missing %c3%9cllar-metsand-150x150 Top20 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Mina_2 Missing Vello Rr_mini Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Aa0094916 Missing Missing Missing Vallamajas_10.09.2010_006 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Imgp6928_daaliat_otsimas Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing 68831_115390938524096_1664505_n
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

kuidas jagame riigieelarve rahad

Riigi arengu seisukohalt on oluline, kuidas jagatakse riigieelarve kulude pool, millisesse valdkonda rahad suunatakse, kas jagame selle kohe laiali (siis on meil praegu hea olla) või investeerime tulevikku (siis on meil ja meie lastel tulevikus hea olla). Just lapsed on need, kes hakkavad tulevikus riigikassat täitma. Tõstes pensioni on lihtne koguda pensionäride hääli. Lastel aga valimisõigus-esindatus puudub. Arvestades meie demograafilist olukorda, peab lastevanematel olema ühiskonnas suurem hääleõigus.

Anti Kesamaa
19. jaanuar

Valimistulemused ei muutu

Lastevanematele lisahääle andmise eesmärk polegi muuta parteide võimuvahekordi, vaid motiveerida parteisid mõtlema ja lubama laste, noorte ning jätkusuutlikuma tuleviku teemal (ja valituks saades neid lubadusi ellu viima). Kuigi enamasti nõustutakse, et olukord on halb - noored lahkuvad, lapsi sünnib vähe - ei tasu ennast laste- ja peresõbralikkus poliitilises mõttes ära, sest valituks saad ikkagi ainult pensionäridele meele järgi olles. Loomulikult on ka pensionäride hulgas neid, kellele on samuti oluline nende laste ja laste-laste tulevik, aga minu subjektiivse arvamuse kohaselt siiski paljudel kõrgesse ikka jõudnutel koondub peamine tähelepanu oma igapäeva olmele.

Kaili Preismann
25. jaanuar

Soovitav lisalugemine

Kõigile neile, kes toetavad valimistel lastele hääleõiguse andmist, soovitan lugeda viimasest Sirbist selle ettepaneku asjalikku analüüsi (link allpool).

link: bit.ly/WrfTf7

Marek Tamm
19. jaanuar

numbrid hääletussedelil ei paranda laste arengut

Kuidas muudab laste arengutingimusi emale, isale, kasuisale, vanaemale, eestkostjale ... antud lisahääl?
Kas hääletussedelile kahe või kolme saadikukandidaadi numbri kirjutamine muudab alaealiste kasvukeskkonda. Kui lapsevanemad, kellel seadusega on arengutingimuste loomise ja võimaldamise kohustus, ei suuda/soovi seda tagada, siis lisahääl valimistel ei muuda midagi.
Lisahääl valimistel ei arenda lapsevanema oskusi kasvatusküsimustes, ei sunni vanaema, sokke lapselapsele kuduma ega paku eestkosteasutuses paremaid palasid hommikusöögiks. Kooliski peavad lapsed õppima ja arenema ikka ise, õpetaja, kui professionaali juhendamisel - mitte arvama, et õpetaja kiusab kui annab koduseid ülesandeid.
Riigi rikkuse kasvuga paraneb ka laste olukord.

link: konverents.lastekaitseliit.ee/node/36

Toivo Einaste
19. jaanuar

Kas ainult lastel on halvad tingimused?

Selle loogika kohaselt tuleb pensionäridele anda ka lisahääled, sest ka nende olukord on täbar. Tulge maale tagasi

Raivo Uukkivi
21. jaanuar