Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Toivo
Kalmo
19.01.2013

Riigikogu “vahevalimised”.

Ettepanek arendab edasi Rein Raua ideed.Kui algse ettepaneku rakendamiseks peab muutma põhiseadust,siis edasiarenduse puhul pole seda vaja teha.Pakun,et kaks aastat pärast riigikogu valimisi tehtaks iga valimisringkonna kohta eraldi e-valimistega sarnane rahvaküsitlus.Kui küsitlusest selgub,et ringkonna kõigi (või valitsuskoalitsiooni) saadikute toetus on langenud alla mingi kriitilise piiri,siis korraldatakse selles ringkonnas koos kohalike valimistega riigikogu liikmete kordusvalimised.Niisugune kord lahendab sujuvalt ka saadikute tagasikutsumise probleemi.Sõltuvalt rahva toetusest antud hetkel,on võimalused,et ei vahetata välja ühtegi riigikogu liiget kuni selleni,et vahetatakse välja kogu koosseis.

link: www.rahvakogu.ee/ideas/912-riigikogu-valimised-osade-kaupa

Vallamajas_10.09.2010_006 Missing Missing 76052_10150134996984908_7612480_n
Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Kajastab rahva toetust

Riigikogu liikmetel on otsustusõigus lähtuvalt kodanike antud mandaadist. Kirjeldatud süsteem täheldab mandaadi püsivust või püsimatust. Tundub elementaarne, et tegeliku mandaadita rahvasaadik ei tohiks seesugust esindusõigust evida.
Tundub, et seesugune mandaadi kadumine on tegelik probleem, mida kajastavad arutelud Riigikogu liikmete tagasikutsumisvõimaluste üle. Käesoleva ettepaneku eeliseks on see, et põhimõtteliselt on seda võimalik rakendada ka praeguse valimissüsteemi juures ning ta ei too kaasa kulude ulatuslikku kasvu. Oluline on ka nimetatud piirmäära olemasolu - erakorralisi valimisi ei kuulutata välja niisama, vaid teatud kriitilise piiri ületumisel.

link: muasaasu.wordpress.com/

Kaarel Vaidla
31. jaanuar