Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Peeter
Reemann
19.01.2013

Valija ja valitava vahele selline side, et valitu ei kaotaks sidet oma valijaga

Kui otsin endale töötajat ja kuulutan välje selleks konkursi ( sisuliselt valimised ) siis kandidaadid, et seda kohta saada peavad suutma kirjeldada ennast võimalikult heast küljest. Vastavalt nende kirjeldusele valin välja sobivama ning palkan ta! Kui hiljem osutub tema ilus jutt ja lubadused valeks siis ma saan ta vallandada!
Kui ma valin aga saadiku kes hiljem osutub …. ei saa ma teha midagi ? Ja tänu sellele, et valimisnimekirjas olevad põhimõtteliselt ei vastuta oma lubaduste eest, saab ta valituks osutuna olla tööl oma aja lõpuni olenemata töö tulemusest või võimest seda tööd üldse teha. Mina põhimõtteliselt tema tööandjana, olen võimetu midagi tegema!
Valimised saab korraldada nii, et oleks teada kandidaadile hääle andnud kodanikud, see võiks olla endiselt avalikkusele salajane ( on erinevad andmekogud mis on salajased kuid võimalik kasutada vastavalt vajadusele) aga looks võimaluse nn. tööandjal oma kandidaati korrale kutsuda või siis ka koguni tagasi kutsuda.

Missing %c3%9cllar-metsand-150x150 Mina_10dd Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Jaak_haud Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing X-3fd6008f-3fbe-41b2-b94c-e550aad5c7aa Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing 68831_115390938524096_1664505_n Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Kui Sa mõtled veel häälte ülekandmisele...

Kui Sinu valitud saadik sai piisavalt palju hääli, siis tema häälte ülejääk läheb valimisnimekirjas järgmisele kandidaadile, keda Sa ei valinud ja võibolla poleks mitte mingil juhul oma häält talle andnud. Aga praeguse süsteemi kohaselt on Sinu hääl läinud Sinu tahte vastaselt sellele saadikule ja sa ei saa isegi oma häält tühistada.

Vello Paas
19. jaanuar

Kutsume kõik tagasi

Saadiku tagasikutsumise protseduur võiks olemas olla kuid, kas ei juhtu sellisel juhul nii, et iga ebapopulaarse otsuse poolt hääletanud saadikut hakatakse valijate poolt tagasi kutsuma? Isegi kui osutub võimalikuks saadik tagasi kutsuda ei muutu olematuks tema poolt "paha" seaduse poolt antud hääl ja jõustunud seadus ise ei muutu sellest tagasikutsumisest olematuks ega õigutühiseks. Tühja kohta olla ei saa ja asemele astub uus saadik. Kõik kordub ja nii alalõpmata, kuna alati leidub rahulolematuid ja alati on "halbu" otsuseid, mida saab kritiseerida. Ja lõpuks, kuhu jääb saadiku vabadus otsustada ISE, olla sõltumatu. Tõeliselt sõltumatu võib olla üksikkandidaat, kelle seljataga ei seisa mõnd nähtamatut niiditõmbajat või nähtavat parteid. Näiteks valija/partei, kes saadiku eest mõtleb ja temast nupulevajutamise masina teeb.

Toivo Einaste
19. jaanuar

Nii lollid me ka ei ole, et kõik tagasi kutsume.

Kui ebapopulaarsed otsused eesti inimesele mõistlikult ja targalt lahti seletada, siis ei teki minu arvates probleemi selle otsuse vajalikkuse ja mõistmisega. Siis ei süüdistata ka saadikut, sest olukord on hetkel selline.

Saadikul kahjuks (ka üksikkandidaadist saadikul) ei ole kunagi õigust ainult ISE otsustada, sest valituks sai ta ü l d j u h u l teda toetanute häälte tõttu. Neid hääli ei antud niisama, vaid selleks, et otsustamisel on arvesse võetud hääletajate arvamus.

Võibolla see häälte ülekandmise mehhanism nõrgendabki saadikutel arusaamast oma tegelikku ülesannet ja nad arvavad, et nad on äravalitutest tarkade klubi ja nende ainuisikulised otsused teiste omasugustega sobitumiseks ongi nende roll riigikogus.

Vello Paas
20. jaanuar

Poolt, kuid salastatud andmekogude vastu.

Ei soovi, et minu valikud avalikuks saaks (ka väiksele osale nn andmekogu haldajatele).
Side valijaga on iseenesest olemas (järgmisel korral ei vali enam seda, kelles olen pettunud). Samas pean ma selleks meeles pidama, keda valisin jatema tegevusi jälgima. Kõik seda ei viitsi teha.

Pakun, et sideme mitte kaotamiseks peavad valitud tegema AVALIKKE KOHTUMISI oma valijatega neil päevadel, kui see on RK-l ette nähtud ja sama ka KOV-des.

Valija ei ole ainult valitud isiku PARTEI pooldaja, vaid ka iga teine kodanik, kes sai teda valida, kuigi ei pruukinud seda teha.
Kõigil vähekindlustatutel on siis kindlad tasuta toidu päevad, kus saavad pitsat jmt süüa, koos oma esindajaga RK-s. ;)

Kai Kaarna
20. jaanuar

Täiesti poolt Kai Kaarna arvamusega.

Selle eesmärgiga ma pakkusingi välja rahvakogu muutmise pidevalt toimivaks riigikogu komisjone ideedega "toitvaks" organiks, sest saadikud ei täida oma kohust pidevalt rahvaga kohtuda. Osa neist võibolla ei teagi, kellega ja kus on tal vaja kohtuda ehk kust sai ta oma toetuse.

Vello Paas
20. jaanuar

Peeter

Ma olen üsna veendunud, et on võimalik välja töötada reglement kes valdab andmeid kaua ja mis alusel neid saab kasutusele võtta. minu mõtte eesmärk ei ole kindlasti kedagi tagasi kutsuda võis siis lahti lasta. Vaid mõte on selles, et valimistel osaleks ainult meie parimad kodanikud, kellel ei tekiks kiusatust käituda nii, et keegi peaks neid korrale kutsuma. Kahjuks tänane kord on selline, et valituks saaduna tee mida tahad...

Peeter Reemann
20. jaanuar

Valijale õigus oma häält ka otsuste puhul ringi tõsta

Valijatel võiks lisaks olla õigus teatud ajaperioodi jooksul pärast seda kui saadikud on midagi otsustanud selle otsusega tutvuda ja kui tema valitu on tema arvates valesti hääletanud siis oma häät selle otsuse tagant äta võtta. Laheneks siin tõstatatud probleem et valesti hääletanud saadiku tagasi kutsumine ei tee olematuks tema tehtud vale otsust.
Elektoonilise süsteemi korral ei ole üldse mitte keeruline teha. Kuid täielikust hääle saladusest tuleb loobuda, süsteem peab teadma kelle häälega ta manipuleerib. Küll saab teha nii et usaldusväärnseks tunnistatud ja testitud süsteem ei näita hääli mitte kunagi mitte ühelegi inimesele. Ka valimiskomisjonle mitte.

Tarmo Kaldma
22. jaanuar