Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Erakonna asutamine lihtsamaks / toetajad, mitte liikmed

Teen ettepaneku erakonna moodustamiseks nõuda minimaalset toetajate arvu, mitte minimaalset liikmete arvu. Kui on grupp inimesi (patrei liikmed), kes sooviksid luua partei, siis nad peaks kokku saama x arvu toetajaid, kes ei pea ilmtingimata olema partei liikmed.

Arvu ei oska pakkuda, kuid ühe võimalusena võib jääda 1000 juurde. Ehk siis 1000 toetajat.

Olemasolevate parteide liikmed ongi tihti partei (hingelised) toetajad, sest liikmamaksu maksab neist vähemus ning see ei ole hiljuti avastatud nähtus (vt. nupuke aastast 2002 - http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/parteilased-ei-taha-liikmemaksu-maksta.d?id=4212197).

Hiljuti juhtus nõnda, et ühe partei loomisel koguti inimeste toetusallkirju partei asutamisele, kuid hiljem vormistati toetajad partei liikmeks. Sest vaid nii oli võimalik 1000 liiget kokku saada. Minu ettepanek väldiks sellise 'trikitamise', sest vaja olekski toetajaid, mitte liikmeid.

Ettepanek lihtsustaks uute parteide loomist ning võimaldaks arvamuste mitmekesisusel paremini esile tulla kui see täna võimalik on.

Ise pärineb Islandilt. Kui ma õigesti tean, siis seal on erakonna moodustamiseks vaja koguda 300 inimese toetus.

Missing Missing Marektamm-5 Missing Mina_2 2003.01.20.passipilt Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010 Missing Missing Missing Missing
Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

valija jaoks mittesiduvate kohustustega ja õigusjärgluseta

Kuidas saaks valija tagada, et sellise juhukogumi seltskonda esindav grupp võimule tulles ka mingit kindlat poliitikat teostab? Valija jaoks ongi ju kõige tähtsam potsentsiaalse eindaja tegevuste prognoositavus ja järjepidevus. Ok, ei vali sellist umbmäärakut. Lisaks üsna tõenäoline, et ei jõuakski neid kõikvõimalikke kandidaadinimekirju tavavalija üle hinnata, sest nagu rahvanali ütleb - kus 2 eestlast seal kolm erakonda (liikmelisus pole ju oluline).

Toivo Laht
28. jaanuar