Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Riigikogu elektrooniline hääletamissüsteem

Eeldused:
-Riigikogul (RK) on istungitel kokku sama palju hääli kui oli valijaid.
-Partei nimekiri (järjestus) valimistel on vältimatu kuna poliitik peab ikkagi debattides nn. välja vedama. (muidugi võiks olla kahepolaarne hääletus)
-Paljud hääletavad parteid ning ületõstetud hääled oleksid nn. ‘Hallid hääled’. (HH) Need jagunevad võrdselt RK'u saanud sama partei liikmete ja ka moodustatud valitsuse vahel (kes ka hääletab RK’s).
-Teistel, ‘Otsehäältel’ (OH) tuleb mäletada oma poliitikut ning jälgida mida too teeb.

Poliitiku reiting sõltub tema OH toe astmest ehk enne seaduse vastuvõtmist peab ta avaldama oma argumendid veebilehel ning OH võib esitada oma nõudmisi seisukoha või lisade kohta. Pettumuse puhul saab ta võtta oma hääle selleks korraks maha (ID kaardiga) selle seaduse hääletamisel RK's (muudab seal vahekorda). See näitab kõige õiglasemalt poliitiku reitingut. Kui tema poolt otsehääled kahanevad mingi piirini, siis võib teda RK'st v. ministri kohalt tagasi kutsuda. (50 % alles arvestades, et paljud on passiivsed ja algul on tugi 100 %).

HH'd on ka teada ning registreeritud. Partei reitingut näitab see kui palju on HH'i (poliitparte valinud). HH'd on algselt olemas kuid neid võib maha võtta kui partei tegevus enam ei meeldi - konkreetselt isikult. Valitsus peab tagasi astuma kui HH'd kahanevad (nt. 80 % le). HH massiline vähenemine ühe liikme kohta tekitab alternatiivse tagasikutsumisnõude sellele liikmele v ministrile.
Kelle hääled jäid ümardamise tõttu välja, ‘Irdhääled’ (IH), peavad valima sissesaanud partei aga võivad delegeerida igal ajahetkel see populaarsele poliitikule või ümber tõsta teise parteisse. IH'd saavad vabalt liikuda parteide-liikmete vahel ja toetada kellegi seisukohta seaduste vastuvõtmisel. Parteidevahelise häälte ümbertõstmise võimalus teeb IH’d mõjuvõimsamaks: Seega, et neid saada tuleb luua uus partei või hääletada väiksemaid parteisid, üksikisikuid. Aga üldise stabiilsuse tagamiseks võiks üksikkandidaate valimistele registreerida piirangutega nagu näiteks 50 digiallkirjaga toetajat. Cá 10 % IH'd oleks juba päris mõjuv.

Riigikogulased saavad kuupalka mis on sõltuvuses nende viimasest reitingust. Riigikogu palgafond on 5-6 keskmist palka liikme kohta. Üks ühik on see summa jagatud valijate arvuga. Kogu fond ei lähe häälte äravõtmiste puhul maksmisele.

Tõenäoliselt satub löögi alla peamiselt valitsev partei aga samal ajal on valijatel vajadus neid ka enamuses hoida opositsiooni vastu. Suurem mõju on juhtudel nagu nõudmised õpetajate palkade tõstmiseks või vastuseis ACTAle. Saadiku väljavahetamise puhul tulevad esialgsed hääled algul tagasi. Tõenäoliselt pole kusagile vaja panna %-e vaid parteisiseselt soovitakse häälte arvu langusest hoiduda ja kutsutakse poliitik tagasi. Sama süsteem võib töödata ka OV'des, kus seni kasutuid IH on veelgi rohkem.
Kui valijad pole aktiivsed siis jääb Riigikogu sisene hääletus sisuliselt muutusteta.

Missing Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010
Missing Missing Vello
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile