Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Erik
Varkki
20.01.2013

Isikumandaadiga riigikokku

Valimiste hetkel peaks iga valija, keskenduma just isikule keda ta valib. Kas see isik on piisavalt tark ja usaldusväärne, et tema kätte usaldada riigi juhtimine? See peaks olema kõige tähtsam küsimus valimistel.
Sellest lähtuvalt peaksid olema riigikogu valimised isiku valimised, mitte mingi hägusa grupi pooldamise hääletus. Peab lõppema võimalus saada riigikokku 200 häälega ja jääda välja 4000 häälega.
Iga ringkonna kohta moodustab iga erakond nimekirja. Esitatud nimekirjade alusel moodustab valimiskomision piirkonna nimekirja, milles on kõik esitatud kandidaadid (k.a üksikkandidaadid), tähestikulises järjekorras, mitte erakondade kaupa. Peale häälte lugemist moodustub pingerida vastavalt kogutud häältele. Kui mandaate on piirkonnas näiteks kümme, saavad riigikokku pingerea esimesed kümme. Peale kõigi ringkondade valitute selgumist, moodustuvad fraktsioonid riigikogus vastavalt erakondlikule kuuluvusele. Üksikkanditaatidel on õigus luua omaette fraktsioone, liituda mõne erakonna fraktsiooniga või jääda üksikuks hääleks riigikogus.
Kui kahel kandidaadil on võrdselt hääli ja jagamisel on viimane valitav koht eelistatakse kandidaati, kelle erakond on saanud rohkem hääli sellest ringkonnast.
Nii jagataks kõik mandaadid. 101 kohta jagatakse piirkondade peale proportsionaalselt, valijate arvuga selles ringkonnas. Erakondlike nimekirjade suurus võiks kujuneda sarnaselt hetkel kehtivale seadusele.

Peaks olema ka võimalus riigikogu liikmeid tagasi hääletada, kui tema vastu kogutakse valitsemise ajal rohkem miinushääli, kui talle valimistel anti. Siis saaks sellest ringkonnast, kust liige oli valitud, riigikokku pingereast järgmine kanditaat. Võimalik, et hoopis teisest parteist.

Selline süsteem oleks oluliselt lihtsam ja paremini jälgitav. Igal valitul oleks kindel mandaat ja riigikogus oleksid ainult need inimesed, keda pooldab rohkem valijaid. Üksik kandidaatidel ja väikeparteidel tekiks suurem võimalus pääsed riigikokku ja poliitiline maastik elavneks.

Kohalike omavalitsuste valimised toimuksid sarnaselt, Volikogu kohtade arv on mandaatide arv ja volikokku pääsevad ainult enim hääli kogunud isikud.

Presidenti võiks ka edaspidi valida esindajate kogu.

Aa0105981_id_kaart Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Mina_2 Missing Missing Jaak_haud Missing Missing Vallamajas_10.09.2010_006 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing
Img_3471-must_kaja Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile