Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Kohaliku omavalitsuse volikogud võiksid koosneda küla-/asumivanematest

Praegused KOV valimised toimuvad sarnaselt riigikogu valimistele parteiliste nimekirjade või valimisliitude nimekirjade alusel. Kohaliku omavalitsuse volikogu võiks aga koosneda küla ehk asumivanematest. Sellel oleks mitmeid eeliseid: esiteks esindatud saaksid kõik valla või omavalitsuse osad; teiseks kuna küla/asumivanemaid on võimalik mistahes ajal tagasi kutsuda vastava küla elanike otsuse alusel ja see lahendaks ka probleemi saadikute tagasi kutsumisega, kui nad on millegi kohatuga hakkama saanud; kolmandaks võimaldab selline kord palju tihedamat sidet volikogude ja elanike vahel kui seni.

Missing Missing Missing Missing Missing Missing Olev_06.11.08-1 Missing Vello Jaak_haud Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing
Urmas_arum%c3%a4e7
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

See toimiks kui

1. Need küla ja asumivanemad valitakse kui vastava tasandi kohalik omavalitsus vastavalt valimisseadusele. See tähendab neid ei määrata ja nad ei ole isehakanud MTÜ-de juhid.
2. Nende häälte arv volikogus sõltuks kas nende endi saadud häälte arvust või nende küla või asumi elanike arvust. Ilma selleta kaaperdavad väiksemad üksused suurematelt ebademokraatlikult võimu. Isiklike häälte arvust sõltumine oleks parem, ei ole hea kui nad saavad kaaperdada endale vastu hääletanute hääli.
3. Kuidagi peab saama volikogudesse valida ka muid isikuid. Volikogu peab ikkagi esindama oma üksust kui tervikut, mitte olema lihtsalt väiksemate osade kogum.

Tarmo Kaldma
22. jaanuar

See tundub vaid esialgu ahvatlev lahendus

Olen ka ise seda mõelnud, et nii (ex officio) võiks olla, aga analüüsides jõudnud järeldusele, et see ei lähe mitte. Pigem võiks olla volikogude juures "külavanemate komisjon", mis osaleb määrusandluses läbi eelnõude menetlemise. Nii on iga küla tugevalt esindatud ja side volikogu (komisjoni tasandil) ja küla vahel loodud.
Eks see ole sama asi, miks Riigikogu liikmetel ei ole lubatud olla samaaegselt omavalitsusüksuste volikogudes. Ka volikogu liikme ja külavanema rolli samaaegne täitmine tekitab nt huvide konflikti situatsioone (detailidesse pole siinkohal võimalik laskuda). Seega vastuettepanek - moodustada iga volikogu juurde kohustuslik "küla- või asumivanemate komisjon". Mõelda võiks ka sellele, et selle komisjoni esindaja võiks olla ka üks revisjonikomisjoni liige.

Urmas A r u m ä e
21. jaanuar