Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

28051_477328542290065_2050125831_n Rudolf
Osman
07.01.2013

Valimised 100% elektrooniliseks

Täna hääletab suur osa valijatest veel paberil hääletussedelitega, mistõttu pole valimised veel piisavalt tõhusad (paberikulu, ajakulu, inimressursi kulu, võimalikud vead häälte kokkulugemisel jms). Teen ettepaneku kaotada ära pabersedelid ja minna üle 100% elektroonilistele valimistele, kusjuures hääletada saaks nii isiklikust arvutist kui ka jaoskondades asuvatest spetsiaalsetest terminalidest. Jaoskondades isiku tuvastamine ja allkirja andmine peaks toimuma ka tänaseid võimalusi kasutades, s.t. ID-kaardi olemasolu ei tohiks olla kohustuslik.

Ott_profiil Missing Missing Alari_synna_profiil_v%c3%a4ike_mv_yp Missing 39107090296 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Imgp0026 Missing Missing Missing Showpic3.php %c3%9cllar-metsand-150x150 Missing Missing Missing Missing Missing Top20 Anto-2012 Missing Missing Missing Missing Missing Missing 28051_477328542290065_2050125831_n
Urmokybar_net A62e1066272807ba0c679df32ca7eeb7 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing 2a80e3e0-9a19-4cc0-bf6f-14e3ab8a717a Missing Missing Mati Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Kaido Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Aivar Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Portree___delfist Missing Missing Missing 38210296521 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Aa0314305 Missing Missing Missing Yyyyy Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Maikel_msn_49 Missing Missing Missing Missing Vello Missing Missing Missing Missing Facebook Missing Lauri_m6ek Jaak_haud Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Mäletame, mäletame

Pahatahtlik häkker suudab palju pahandust luua küll, kuid häälte jagamine imelihtne nüüd küll ei ole. See ajalootudengi paljastus oli VVK poolt nähtav ja avastatav, seepärast seda tõsiselt ei võetudki. Kui kardad, et Su naine saab teada, kelle poolt hääletasid, siis võid e-hääletamise aja sättida ajaks, kui ta šoppab ;)

Rudolf Osman
08. jaanuar

@Mikkelsaar

Minu nimetatud terminalide kasutajaliidese disaini puhul tuleb lihtsalt arvestada vähese või puuduva arvutikasutamise kogemusega inimestega. Alternatiivid oleks pigem: a) kodus oma arvutiga hääletamine (suurema kogemusega inimestele) või b) jaoskonnas terminali kaudu hääletamine (väiksema kogemusega inimestele).

Rudolf Osman
30. jaanuar

Unustasin märkida, et ...

... osade valijate puhul võib mõjuval põhjusel rakendada kodus hääletamist kasutades samuti spetsiaalseid terminale (nt kui on liikumispuudega inimene, kellel pole arvutit ja ID-kaarti vms).

Rudolf Osman
07. jaanuar

Uuesti hääletamise põhimõte

E-valimiste puhul kehtib põhimõte, et valijal on võimalus uuesti hääletada, arvesse läheb viimasena antud hääl. Üksinda kabiinis valiku tegemine ei taga lõplikult valikuvabadust ja salajasust - häälte ostmine on jätkuvalt probleemiks ka pabersedelitega hääletamisel.

Rudolf Osman
07. jaanuar

Kas mäletate eelmiseid valimisi?

Arvuti keskkonnas on häälte jagamine imelihtne ja osav häkker suudab palju pahandusi luua. Selline asi tuli välja viimase hääletamise ajal ja oli isegi pealtnägijas. Aga suurem enamus hääletanuist suhtus sellesse ükskõiksusega. Just valimised näitavad inimese aktiivsust ja soovi olukorda kas muuta või seda soosida. Ei tohi olla mingeid E- valimisi ega eelhvalimisi. Kui tahad oma ümbrust muuta, siis ainult ise ja määratud ajal.

Peep Kask
08. jaanuar

Arvuti kirjaoskuse madal tase

Seni kuni arvutikirjaoskuse (ja ma ei mõtle siinkohal wordis tippimist) tase ei küündi tavakirjaoskuse tasemeni (99,9% eestis), siis peab jääma ka alternatiiv, nendele kelle arvutikasutustase on nõrk.

Mihkel Mikkelsaar
22. jaanuar

E valmimsed ei ole vabad valimised.

Argument on tegelikult sama. Valiku tegemisel on valija valimisjaoskonnas ÜKSINDA KABIINIS ja saab oma valiku teha isiklikult, ilma ohuta olla mõjutatud. Valmisjaoskonnas valides garanteerib valimisjaoskonna töökorraldus valiku vabaduse ja salajasuse. Pärast E-valimiste siiseviimist on valikuvabaduse ja salajasuse garanteerimine delegeeritud sisuliselt kontrollimatule keskkonnale, s.t. neid omadusi valimistel reaalselt enam ei eksisteeri. Seetättu ei saa E-valimisi demokraatlikeks tunnistada..

Mehis Laane
07. jaanuar