Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Aarne
Leisalu
21.01.2013

Roteeruv valimissüssüsteem

Riigijuhtimise terviknägemuse ja kvaliteedi tagamiseks oleks vajalik säilitada järjepidevus ka valitavates võimuorganites. Käesoleval ajal kannab seda vaid võimuorganite ametnikkond ja uuesti tagasivalitud saadikud. Sageli tekib peale valimisi olukord, kus suur hulk uusi saadikuid on sunnitud omandama elementaarseid oskusi ja õppima selgeks seadusandliku süsteemi toimimise nüansid ning varasema tegevuse. Teisalt tekib olukord, kus kogenud karjääripoliitikul on head võimalused oma “tarkust” läbi suruda ning ametnikel otsuseid “vajalikus” suunas suunata.

Valitavate kogude jätkusuutlikkust suurendaks oluliselt roteeruv valimissüsteem. See tähendaks, et igal valimisperioodil valitaks uuesti vaid pool või kolmandik valitavast kogust. Samas tuleb ka valimistevahelist perioodi lühendada.

Ühtlasi stabilseeriks selline süsteem ka poliitilised otsused senise "peale valmisi karmid otsused, siis stabiilsed ja enne valimisi vaid valijale meelepärsena tunduvad otsused" asemel ning valijad otsustaks erakonna igapäevase tegevuse, mitte valmispäevaks ülesreklaamitud lubaduste järgi. Ka muutuks valimisreklaami kulutused märgatavalt stabiilsemaks.

Arvestatav vastuväide on see, et sagedasemad valimised on täiendavaks oluliseks riigieelarveliseks kulutuseks. Samas peaks juhtimisotsuste kvaliteedi tõus ja järjepidevus need kulud suuresti kompenseerima. Pealegi alandab internetipõhine valimine oluliselt valimiskulutusi.

A62e1066272807ba0c679df32ca7eeb7 Missing Vello Missing
Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Parem kui praegune, kuid

veel parem oleks pidev valimine. Nii et valijad saavad igal ajal oma hääle teisele isikule suunata.

Tarmo Kaldma
22. jaanuar