Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Raivo
Blok
21.01.2013

Saadiku kandidaatidele valimiseelsed õhtused aastased kursused

Praktika on viimase paarikümne aasta jooksul näidanud, et rahvasaadikud on võtnud vastu hulgi seadusi, mis ei ole tänaseni tööle hakanud ega hakkagi või töötavad Eesti elanikele risti vastu. Selline asi saab juhtuda ainult siis kui seaduse vatuvõtmise poolt hääletanud rahvasaadikud ei ole ise seaduse sisust aru saanud, sest nad ei oska seadusi lugeda, veelvähem neid kirja panna. Probleemile oleks lahendus kui erakonnad saadaks saadiku kandidaate aasta enne valimisi ülikooli või ülikoolide juurde õhtustele kursustele, kus tulevasele võimalikule rahvasaadikule antaks koolitust väitlusest, õpetataks suhtlema ja pngeid taluma ning seadusi lugema, neldest aru saama ja algõpetuse kuidas seadusi kirjutada. Sooviksin, et kõik kirja pandavad seadused oleks mõistetavad ka kekkooli või gümnaasiumi hariduse saanud elanikele, et seadused oleksid üheselt tõlgendatavad. Seda selleks, et kellegil ei oleks võimalik väita, et rahvas ei mõista mida seaduseandja seadust kirja pannes öelda on tahtnud.

A62e1066272807ba0c679df32ca7eeb7 Missing Mina_10dd Missing Missing Missing Missing Passipilt_eero_rang Missing Missing Missing Missing Aa0183157 Missing
Missing Vello Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Vastus vastuargumendile

Pigem valida inteligentsemaid kandidaate

Selline koolitus kedagi targemaks ei teeks.
---------------------------------------------------------------------
Te eksite! Hetkel riigikogus ja valitsuses olevad rahvasaadikud ei oska väidelda, ei saa aru, mis seaduste projektidesse kirja pandud ega oska ka neid lugeda. Fakte võin selle kohta tuua kümnete kaupa aga toon vaid algatuseks ühe. Meil on tohutu hulk seaduse muudatuste muudatusi. Kui oleks osatud seadust kirja panna ja teha nii, et nad töötaksid, poleks nii sagedasi muudatusi seadustesse sisse vaja viia olnud. Meie elu riigis ei arene nii tormiliselt, et seadused aastaga jõuaksid vananeda. Aga vananevad ja tihti ei hakka ka algusest peale tööle. Saadikute väitluskultuur on olematu, seda võime igaüks näha televiisorist istungeid vaadates. Ja kust nad seda oskama peaks kui ülikooli lõpetanud ei oska kirjalikult isegi omi mõtteid kirja panna.

Raivo Blok
23. jaanuar

Ootamatu, kuid huvitav

See on nii ootamatuna kõlav, võõrana tunduv, kuid samas üdini asjalik idee, et seda lihtsalt peab toetama.
See haakub ka minu ideega kahekojalisest parlamendist, kus parteisõdurite roll väheneks, ja haritlaste oma suureneks (kel pole tagatuba, ja seetõttu vajaksid sellist koolitust)

link: www.rahvakogu.ee/ideas/1125-51-liikmeline-riigikogu-50-liikmeline-maakogu

Meelis Kaldalu
21. jaanuar

Pigem valida inteligentsemaid kandidaate

Selline koolitus kedagi targemaks ei teeks.

Tarmo Kaldma
22. jaanuar