Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Raivo
Blok
21.01.2013

Valimistel hääletada erakonna, mitte üksikisiku poolt

Mina sooviks, et valimistel saaksin hääletada erakonna või rahvaühenduse poolt. Valitavate kandidaatide nimekirja paneksid kokku erakonnad või rahvaühendused ja viimased võtaks reaalse vastutuse iga saadiku tegevuse või tegevusetuse eest, Vastutuse protseduurid tuleks veel välja töötada.. Meie, valijad, ei saa anda üksikisikule mandaati, sest me ei tea kuidas ta saadiku ülesannetega hakkama saab. Tore, töökas, heasüdamlik mees või naine ei ole saadikuks sobivuse näitaja.

A62e1066272807ba0c679df32ca7eeb7 Missing Missing Missing Missing
Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Mina_2 Vello Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Aa0183157
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Vastus Taimo Kalvole

Parteide vastutus ei ole muinasjutt kui vastutus seaduses fikseerida. Hetkel on vastutus olematu, sest see ei ole kuskil fikseeritud. Mina sooviksin näha, et igal elualal peaksid ametnikud oma poolt tehtava või tegemata jätmise eest hakkama ka reaalselt vastutama. Kui tööline millegagi eksib oma töökohal, mille tagajärjeks on materjaalne kahju või sisekorra eeskirjade rikkumine, on tema ametijuhendis kirjas vastutus ehk siis teo tagajärg. Tagajärg peaks olema fikseeritud ka iga teise ametikoha esindaja jaoks. 21.sajandil oleks aeg selleni jõuda, et vähendada võimalust teha või otsustada teha midagi niisugust, millel on inimeste, looduse jne. jaoks kurvad või pöördumatud tagajärjed,

Raivo Blok
22. jaanuar

Vastus Taimo Kalvole, et organisatsioon ei saa vastutada

Seni kuni rahvas neldelt oma tegevuse eest vastust ei nõua, nad tõepoolest ei vastuta. Aga peaks, näiteks tagasiastumisega. Või siis peaks valimisprotseduuri reeglites olema punkt, et juhul kui erakond või mõni erakonna liige on oma tegevusega riigile põhjustanud kahju, kaob neil järgmistel valimistel osalemise õigus. Riigis peaks olema ühtne seisukoht, et iga ametimees vastutaks oma tegevuse tagajärgede eest vastavalt kehtivatele seadustele, kas materiaalselt või vabastama tingimusteta oma ametikoha mida ta oli valitud täitma. Praegu on riigis absurdne olukord, kus kõrge ametiisik paneb toime seadusevastase teo ja ta teatab külma rahuga, et ei kavatsegi oma tugitooli vabastada, sest tema isiklikult ja tema partei juhtkond ei näe endal mingit süüd. Mina, autojuhina ei saa väita liikluspolitseinikule, et ma ei näe toimunus enda süüd, vaatamata sellele, et ma rikkusin kehtivat liiklusseadust Või siis pritsin meelega kellegi pori täis ja väidan, et vabandage väga, ma ei teinud seda tahtli

Raivo Blok
22. jaanuar

Pooltargument Meelis Kaldalule.

Teil on õigus aga näiteks 800 00 valijat ei ole pädevad andma üksikkandidaadile hinnangut tema sobivuse kohta rahvasaadikuks.Minul valijana ei ole aimu kas kandidaat oskab väidelda, saab või ei saa aru, mis seadustes kirjas jne. Ta võib olla igati eeskujulik inimene eraelus ja oma endisel töökohal aga töö rahvasaadikuna nõuab peale nelde isikuomaduste veel lisa oskusi ja võimeid. Kui ma hääletan erakonna poolt siis ma eeldan, et erakonna juhatus tunneb ja on reaalselt kohustatud vastutama iga kandidaadiks pandud saadiku eest. Tõsi, erakonna reaalnevastutus ja sellele järgnev protseduur tuleb veel täiendavalt välja töötada.

Raivo Blok
21. jaanuar

Muudaks partei kaaperdamise veelgi lihtsamaks

Andes kaalu isikutele võimaldatakse vastavatel isikutel ka partei sees esile tõusta. Muidu kaaperdab mingi klikk partei ja käsutab seda kui erafirmat, kandidaati aga kohtleb kui töölist. Täpselt see mis meil praegu toimub.

Tarmo Kaldma
22. jaanuar

Organisatsioon ei saa vastutada

Organisatsioon ei saa reaalselt ka kunagi vastutada, ta ei ole ju inimene! Tegelikult juhtisid organisatsiooni konkreetsed isikud kes süüd organisatsioonile veeretades vastutusest pääsevad.

Tarmo Kaldma
22. jaanuar

Asjade mõõt on inimene

Paraku on ka iga partei lõppude lõpuks inimeste ühendus, ja rohkemal määral kui me tunnistada tahaksime (Rohelised = Strandberg , Kollased = Rosimannus...)

Meelis Kaldalu
21. jaanuar

Parteide vastutus on muinasjutt.

Võibolla kaugemas tulevikus saab see tõeks,aga praegu pole parteidel sisedemokraatiat ollagi.Politikat määrab ainult ladvik.Ladvik upitab parlamenti rekvisiidiks veel niisugused kandidaadid,kes täidavad kuulekalt juhtide korraldusi.Kui valija saab valida konkreetseid parteilasi,siis on lootust,et parlamenti jõuavad isemõtlevad kandidaadid.

Toivo Kalmo
21. jaanuar