Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Erkki
Kents
22.01.2013

"Peibutuspardile" antud hääled on kehtetud

Kui valitud osutuks saadik loobub riigikogu kohast, siis on temale antud hääled kehtetud ja valimisringkonnas arvutatakse uuesti mandaatide saajad. See on sellepärast, et kui valitud saadik kasutab õigust mitte osaleda riigikogu töös, siis pead olema ka valijatel õigus oma antud hääl tühistada. Nendele petetud valijatele uusi erakorralisi valimisi pole vaja teha. Selline parandus seaduses sunnib erakondi austama valijaid. Sama kord kehtiks ka riigikogust valitsusse läinud saadikutele. Mitte nii, et ei saanud ministri tööga hakkama ja lähen tagasi riigikokku "istuma". Sest ta on valitud riigikokku, mille tööst loobuti, mitte Vabariigi valitsusse. Juhul, kui valitsus "kukub", siis ei lähe keegi neist tagasi riigikokku. Sellega kaotatakse ka ära mõiste asendusliige.

Aa0183157 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Mina_2 Vello Missing Missing Jaak_haud Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing
Missing Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

häältega manipuleerimine on ebamoraalne

Arvan samuti, et peibutuspardina esinemine on ebamoraalne ja valijate petmine. Kuigi Urmas Kaljurand kinnitab, et meil on toimiv valimissüsteem, lisan et selle senine rakendamine moonutab valijate tahet. Kehtiv valimisseadus ei täpsusta valimisnimekirjade koostamise korda, kuid siiani erakonnad järjestavad kandidaadid lähtudes oma huvidest. Õiglane oleks nimekirjad koostada tähestikulises järjekorras ning valituks peab osutuma enim hääli saanud kandidaat. Väga häirib ka see, kui olen hääletanud ``Mari``poolt, kuid minu hääl kantakse ``Maalile``. Aga selle vältimine on juba keerulisem.

Ado Värava
23. jaanuar

kodanikul on õigus loobuda

Kui keegi toimib peibutuspardina siis on see pigem valijate viga. Ka ei näe probleemi kui populaarne isik kes toetab teatud poliitikat kuid ei soovi ise kogus istuda annab oma hääled teistele selle poliitika ellu viimiseks.
See probleem kaoks iseenesest kui valijate hääli ei saaks enam partei suva järgi üle kanda, testsugune valimise kord tekitaks ka teistsuguse käitumise.

Tarmo Kaldma
22. jaanuar