Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Koostöö
Kogu
23.01.2013

Kehtestada kahe hääle süsteem

Ettepaneku autor Tiit Villig, saabus e-posti teel:
Toetan J.Alliku 11.12,12 Postimehes tehtud ettepanekuid, eriti: Muuta valimisseadust nii, et saadik oleks enam seotud valijatega. Tuleks üle minna paljudes riikides kasutatavale kahe hääle süsteemile ja valida osa parlamendist üleriigilise kinnise erakonnanimekirja alusel proportsionaalselt ning teine osa ühemandaadilistest ringkondadest isikuvalimistena. See annaks valijaile nende soovitud «oma» saadiku, erakondadele aga võimaluse saada parlamenti vajalikke spetsialiste, kes ei taha olla häälepüüdjaiks. Veelgi parem oleks, kui kohtadelt valitud saadikud saaksid jätkata oma kutsetööd ning koguneksid vaid komisjonides tegutsemiseks ja seaduste vastuvõtmiseks. Nii võiks riigikogust saada ehk tõesti autoriteetsete ja oma tegude eest vastutavate inimeste kogu javõiks praegused (5–14 mandaadiga) valimisringkonnad teha võrdsemaks (üldjuhul maakonnapõhisteks) ning muuta erakonna üleriigiliste nimekirjade alusel riigikokku pääsemine sõltuvaks valijate antud häälte suhtarvust.

Missing Missing Missing
Missing Missing Missing Missing Vello Missing Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Ettepanekut võiks kaaluda,

aga kinnised parteinimekirjad peaks sellest küll ära kaotama.Pakutu on majoritaarse ja proportsionaalse süsteemi vahepealne variant.Ettepanekust ei selgu,kuidas toimub teise vooru kandaatide ülesseadmine.
Variant vähendab poliitilist konkurentsi,kuigi võib paar tugevat parteitut kandidaati parlamenti tuua. Niisiis,erilisi eeliseid ma pakutud süsteemis ei näe,pigem on puudused.

Toivo Kalmo
23. jaanuar