Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Toomas
Raba
07.01.2013

Vähendada Riigikogu liikmete hulka 51-ni.

Seoses Eesti liitumisega Euroopa Liiduga läks ka suurem osa seadusandlikust kompetentsist Brüsselisse. Sellest tuleneva töökoormuse vähenemisega saavad Eestis seadusloomega hakkama 51 rahvaesindajat.
On jäänud mulje, et Riigikogu on asunud oma kompetentsikaotust kunstlikult kompenseerima nõudega kirjutada seadustesse tehnilisi detaile, mida varasemalt reguleeriti VV määruste või delegeeriti ministeeriumide pädevusse.
Seega kui töömaht vähenes siis peaks vähenema ka selle töö tegijate hulk.

A62e1066272807ba0c679df32ca7eeb7 Aa0105981_id_kaart Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Kaido Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Liivad%c3%bc%c3%bcnid Missing Missing Missing Missing Missing Missing Eugen_veges_naermas Missing Aivar %c3%9cllar-metsand-150x150 Missing Mina_10dd Img_7421 Missing Innopilt2 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing 2467012 Top20 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing A1474685_copy Aa0314305 Missing Missing Poolas_2012 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Img_6183small Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Vello Missing Ohmmmm Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Jaak_haud Missing Passipilt_eero_rang Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Mati2 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Voyag Missing
Missing Missing Missing Missing 39107090296 Missing Missing 68831_115390938524096_1664505_n Missing Missing Missing Missing Missing Missing Minaise Pilt Missing Maikel_msn_49 Facebook Kass_ja_mnp_x Missing Lauri_l%c3%a4%c3%a4nemets_usa.jpg Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Tugevate isikute vähesus

Kuna pink on kõigil parteidel lühike siis pigem väiksem arv isikuid tõstaks riigikogu üldist taset.

Kaido Vetevoog
30. jaanuar

Praegu pole riigikogus mitte 101 saadikut vaid 4 erakonda

sama tulemuse saaks 4 saadikuga, kellel oleks häälekaal vastavuses praeguste istekohtadega.

Lauri Rooden
08. jaanuar

olen tutvunud Taagepera tööga...

kuupjuur rahvaarvust kahjuks veenvat põhjendust ei paku. EL-i liitumise järgselt saab ka 51 liikmega RK enda ees seisva töö tehtud ja rahva tahte esindatud. Parlament ei ole tööhõive projekt. Esindusdemokraatia oleks ka 51 RK liikmega tagatud ning nende ülalpidamine sellisel hulgal nii ratsionaalselt põhjendatav kui ka psühholoogiliselt talutav.

Toomas Raba
07. jaanuar

Kompetentseid niigi vähe.

Kui liikmete hulka vähendada veel, siis väheneb niigi vähene kompetentsete inimeste osakaal riigikogus. Paljudel ei ole juriidilst haridust ning on lihtsalt artistid ja häältepüüdjad. Kõik ei saa kõigega tegeleda ning komisjonide ja erinevate valdkondade peale peaks mitu inimest jaguma.

Joonas Künstler
31. jaanuar

Riigikogu probleem pole liikmete arv

Riigikogu liikmete arvu vähendamine 20, 30 või koguni 40% ei anna ligilähedaseltki sama suurt kokkuhoidu Toompeal. Lisaks ärgem unustagem Peterit ja tema printsiipe, Parkinsoni ja tema seadusi. Finantsvõit osutub ajutiseks, sest mida vähem seadusandjaid, seda enam vajavad nad abistajaid, seda endastmõistetavamalt tuleb nende töövõime säilitamiseks laiendada erisoodustusi.

“Vähem esindajaid pikemaks ajaks” ei ole võluvits, mis iseenesest tagaks, et valituteks osutuvad võimalikest parimad. Pigem kasvab oht, et Riigikogus kahaneb nende isikute määr, kes sobivad oma ettevalmistuselt, pühendatuselt ja moraaliomadustelt riiki juhtima. Probleem ei ole põhiseaduse IV peatükis sätestatud arvude muutmine. Mured on mujal. Kuidas parandada Riigikogu töö kvaliteeti ja panna riigikogulased käituma vastutustundlike volinikena, et kodanike ja nende esindajate vahel ületamatu lõhena haigutav võõrandatus oma riigist hakkaks ometi kord vähenema?

link: www.virumaa.ee/2003/12/ve-soosaar-enn-kolumnist/

Marko Nuuma
17. jaanuar

Võib pealiskaudsemaks muuta poliitika protsessid

Poliitikas tegeletakse iga eluvaldkonnaga. Kui olin üliõpilasesindaja, siis mõtlesin, et küll riigikogu liikmed on rumalad ja ei adu meie kõrgharidusettepanekuid (detailid on keerulised). Võib aga juhtuda, et rahvas ei vali vastava valdkonna esndajat ning saadikud peavad hoo pealt õppima, see võib seadusloome kvaliteeti muuta.
Lahenduseks võib ka igale saadikule abi või mitu juurde muretseda, kes teada aitavad, kuid siin on jälle omad miinused.

Lauri Läänemets
13. jaanuar

suurem valim lisab ajupotensiaali

Riigikogu saadikutele palgamaksmine meile üle jõu ei käi ja teoreetiliselt võiks 101 saadikut omada suuremat ajupotensiaali kui 51. Teine asi on muidugi see, kas seda potensiaali proovitakse üldse saavutadaja ära kasutada.

Gustav Gerretz
09. jaanuar

Väikeparteidele kahjulikum

Kui jääks muutmata mandaatide jagamise viis siis oleks see väikeparteidele kahjulikum. Märksa raskem oleks piirkonnas saada kokku vajalikku häält isikumandaadiks.

Mihkel Mikkelsaar
27. jaanuar

teaduslik põhjendus

Minu jaoks mõjub usutavalt Rein Taagepera põhjendus arvule 101. Soovitan tutvuda.

Aet Kiisla
07. jaanuar

Kahju rohkem kui kasu

Jagan vastuoliate muret.Kirjutasin sellest ka lingil

link: www.rahvakogu.ee/ideas/572-riigikogu-liikmete-arvu-vahendamise-ohud

Toivo Kalmo
14. jaanuar