Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Guido
Koidik
07.01.2013

Ametikohale määramise aluseks peab olema erialane haridus

Väga kalliks lähevad meile küll "õigest" parteist, kuid asjatundmatu ametniku vead.
Ettepanek: Spetsiifilistes valdkondades, nagu näiteks transport, teedeehitus, linnaplaneerimine, keskonnakaitse jne töötamiseks peab ametnik kohustuslikult omama eriharidust vastavas valdkonnas

Aa0105981_id_kaart Missing Missing Missing 418219_2782021467017_374458226_n_1_ Missing Missing Missing Missing Missing Alari_synna_profiil_v%c3%a4ike_mv_yp Missing Missing Missing Toomas-kymmel Missing Missing Missing Mati Missing Missing Missing Urmas_arum%c3%a4e7 Missing Missing Missing Missing Missing 68831_115390938524096_1664505_n Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Imgp0026 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Liivad%c3%bc%c3%bcnid Missing Koopia_%c3%bcksusest_sam_0804 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Img_1396-tinz Missing Eugen_veges_naermas Koala %c3%9cllar-metsand-150x150 Missing Missing Missing Missing Missing Img_7421 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Olavicv Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Mina_002 Missing Missing Missing Missing Portree___delfist Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing _ilt2175 Andrus Missing Missing A1474685_copy Aa0314305 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Aarekasemets_lse_sociology100 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Nagunagu Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing 201209mini Missing Vello Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Lauri_m6ek Missing Jaak_haud Missing Heli_koit Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Picture_030 Missing Missing Missing Missing Missing Aa0112662 Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Avatarmore Missing Aa0114715 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Voyag Missing Missing Missing Missing Missing
Rainern%c3%a4gu Missing Marektamm-5 Pic_1228 Missing Missing Missing Missing Missing Maikel_msn_49 Missing Missing _ilt2175
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Mis tingimustel

1) Diplomite nimekiri võib olla pikem
2) või kirjeldada hariduse baas nõudeid. näiteks inseri haridus
3) või kui inimene on sarnasel ametil ennem töötanud, aga ei oma diplomit (vähemalt 5 aastat nt)

Taavi Juursalu
12. jaanuar

Lukksepp ei sobi arstiks

See tähendaks siis ka seda, et riigikogulasteks võiksid kanditeerida poliitikat ja kõike sellega seonduvat õppinud inimesed. Mitte siis nii, et sinna lastakse kanditeerida meediastaaridel.
Näiteks, kui me laeva meeskonda valime inimesi, kes seda ametit õppinud ei ole, kui turvaline siis selle laevaga sõita oleks.
Kas riigikogulaste seas on läbi viidud teste, mis kinnitaksid, et nad sellesse ametisse sobivad?
Kui ei ole omandatud vastavat haridust, siis peaks seda kompenseerima aga piisav elukogemus.

Arno Jaago
30. jaanuar

Toetan haridusnõuet koos kogemusenõudega

Kindlasti peab olema ametnik haritud. AGA KA KOGENUD! Seepärast ei tohiks ka haritud, aga algajad kandideerida kohe tippametnikeks, vaid läbi tuleks käia loogiline arengutee. Ka täna kehtib kord kõrgemate riigiametnike atesteerimisel ja haridus- ning kogemusnõuded on seal täiesti omal kohal. Sarnaselt tuleks käituda ka alamal astmel ametnike ja KOVi ametnike puhul.
Muidugi on diplomita andekaid/tarku ning diplomiga lolle, aga see on paratamatu. Hea on see, et valijatel/palkajatel on võimalus targa ja lolli vahel vahet teha.
Kindlasti ei ole haridusnõue ametnikelt, aga miks ka mitte Riigikogu liikmetelt diskrimineeriv, kui seda seadusega tehakse.
Palju väiksem on risk/oht lubada võimu teostama haritud (diplomiga) inimene kui et hariduseta.
Õigeid asju võib teha õigesti ja valesti ja valesid asju valesti ja õigesti. Tuleb eeldada, et haritud inimene oskab nendel asjadel vahet teha.

Urmas A r u m ä e
08. jaanuar

Tegelikult on ju seaduski juba olemas

Niipalju kui mina tean otsustab ametniku kvalifikatsiooninõuete üle omavalitsusüksuse volikogu. Ametnike atesteerimise kord jms on määratud Avaliku teenistuse seadusega.
Samas loeme CV keskuse kuulutust: Otsitakse planeeringute osakonna nõunikku, soovitavalt arhitektuuri-, planeeringu- geograafia- või õigusalase kõrgharidusega.
Soovitavalt...
See tähendab, et nõunik võib olla ka näiteks logopeed või filoloog.
Millist nõu võib anda selline nõunik?
Ei ole sobivat kandidaati?
See pole õigustus, puuseppa ei saa perearstiks määrata isegi siis kui arstiharidusega inimest võtta ei ole.
(Ehkki lõppresultaati arvestades see polegi ehk vale)
Ja "Kasulikele isikuomadustele" apelleerimine ongi see libe tee mis viib parteisõdurite ja onupoegade. ülemvõimuni.
Kitsas kaadritega - järelikult tuleb teha otsuseid ülikoolidele riikliku koolitustellimuse esitamisel.

Guido Koidik
08. jaanuar

Ebapraktiline teostada

Kuigi ideel on jumet, siis näen kaht suurt probleemi: esiteks, kuidas määratleda, mis valdkonnad on spetsiifilised ja mis ei ole? Kaldun arvama, et mingit selget alust selliseks vahetegemiseks pole. Teiseks, kuidas määratleda erialast haridust? Kas linnaplaneerimise alal tohib vastutada ainult linnaplaneerimise haridusega ametnik, ent linnakorralduse haridusega ametnik mitte? Või linnakultuuri või inimgeograafia jne haridusega ametnik? Kardan, et siingi on võimatu leida konkreetset otsustamisalust, mis on erialane haridus ja mis mitte. Ühesõnaga, ettepanek soodustab liialt meelevaldsust.

Marek Tamm
07. jaanuar

Ei taga paremat kvaliteeti

Marek Tamm'e kommentaariga ühel nõul. Tihtipeale võib esineda olukordi, kus vastava eriharidusega inimest valistusringkondades (olgu siis muntsipaal või riigi tasand) ei leidugi. Kas jätta siis koht täitmata? Või otsida ja panna sellele kohale ikkagi keegi vastava haridusega, aga kelle sisulised teadmised ja võimekus võivad jätta oluliselt soovida? Paraku on nii, et haridus ei võrdu automaatselt teadmiste, kompententsi, kogemustepagasi ja kvalifikatsiooniga. Rääkimata siis teatud ameteid toetavatest isikuomadustest.

Taavi Miku
08. jaanuar

Ebamäärasus

Esiteks nõustun Marekiga. Teiseks on siin jällegi vassitud mõistega ametnik. Ametnik üldjuhul ei olegi poliitiline. Ministeeriumites ja mujal tegelikult nõutaksegi erialast haridust ametnikelt. Linnaosavalitsuste kohtade täitmine on hämar, nii et selle kohta ei oska öelda, pealinna puhul on siin ilmselt rohkem vajakajäämisi kui mujal.

Aksel Lõbu
09. jaanuar