Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Vallo
Meigo
24.01.2013

Valijal peab otsuse tegemiseks valimistel olema selleks ka teadmised.

Kõigis demokraatlikes riikides võõrdub rahvas üha enam oma poolt valitud valitsustest. Üks peamisi põhjuseid selles on, et valijate otsus valimistel on enamasti juhuslik või mõnede puhul traditsiooniline.
Juhusliku valija mõjutamiseks kasutavad kõik parteid primitiivseid loosungeid ja osavaid reklaamikampaaniaid, kus pole kohta tegelikel maailmavaatelistel seisukohtadel. Valimised võidab see partei, kellel on osavam reklaamikampaania. Enamus reklaamfilme on tehtud proffesionaalselt ja vaimukalt. Ainult teavet tulevikus tehtava poliitika kohta seal ei ole.
Kõik parteid peavad valijaid lollideks, keda tuleb lihtsalt ära petta. Aga see ongi õige. Suur osa valjaid ei tea poliitikast mitte midagi, ega tahagi teada.
Et saada aru, mida valimistel tehtud otsus kaasa toob ,peab olema poliitikast huvitatud ja seda pidevalt jälgima. Sellist inimest ei mõjuta praegune valimisreklaam.
Et lõpetada valimiste muutumine kord-korralt järjest suuremaks palaganiks, on vaja tarka ja poliitilistest valikutest arusaavat valijat.
Igat liiki otsuse tegamiseks on vaja vastavaid teadmisi. Kui haiglasse tuuakse kõhuvaluga patsient, otsustavad kaks-kolm arsti (vahel ka üks), kas on vaja pimesool välja lõigata. Otsuse teevad teadmised omandanud inimesed. Selleks otsuseks ei korraldata referendumit kõigi haigla töötajate, meelemärkusel olevate haigete ja kvartali elanike hulgas, kus haigla asub.
Et osaleda valimistel, peavad olema ka valijal minimaalsedki teadmised poliitikast. Vähemalt peaks ta teadma, kes on president, peaminister, mõnda ministrit ja Riigikogu juhatust ja mõnda liiget. Valja peaks ka teadma, milliseid ülesandeid keegi neist täidab. Üsna palju valijaid seda ei tea. Mingid teadmised peaksid olema ka ajaloost, erinevate maailmavaadete ja tähtsamate poliitiliste sündmuste kohta maailmas.
Kõigil EV kodanikel on valimisõigus vaatamata eale, ainult selleks tuleb sooritada valija eksam.
Kui selline muutus sisse viia, kaotaksime kohati lõbusa, kohati tülgastava valimiskampaania. Seda asendaks paarikümne lehelised graafikuid ja tabeleid täis brošüürid valijate postkastides.
Valitud riigikogu oleks valitud teadliku otsuse alusel. Selline riigikogu juhiks riiki kindlasti paremini, kui reklaamikampaaniast mõjutatud ja poliitikast mitte midagi teadvate inimeste juhuslik valik.
Kui me veel kaua jätkame praegust palagani valimistel, siis jõuame varsti türanniani, mille sarnast pole maailmas veel olnud. Abiks on sellel türannial tänapäevane IT-l baseeruv nuhkimine, mis on juba praegu kordades tõhusam kui KGB omal ajal teostas. Varsti oleme kõik ka kiibistatud. Siis saab vajadusel keskusest mittevajaliku inimese elu välja lülitada. Millal tuleb praeguse valimissüsteemiga demokraatlikult võimule uus Stalin – Hitler – Pol Pot – Mao Zedong, on aja küsimus. Siis pole enam mingeid valimisi.

Missing Missing Missing Missing Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile