Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Avo Avo
Blankin
24.01.2013

Riigikogu liikmekandidaadi kautsjon ja selle tagastamine

Riigikogu valimiste läbiviimise ja rahastamise kulude üheks katteallikaks on kautsjon.
Korraldusliku külje poolt viidi kautsjon sisse nn "katsetajate-juhureisijate" peletamiseks. Ja see meede on toiminud.
Küll on aga valimisseadustikku ilmunud kahetsusväärsed "täiendused" kautsjoni tagastamise osas.
Praegu kehtiv kord näeb ette mitmeid variante (loe: manipulatsioone) erakondadele kautsjoni tagastamiseks, pole kautsjoni põhimõtetega sugugi kooskõlas.

Riigikogu liikmekandidaadi ülesseadmisel tasutav kautsjon peaks olema seotud kehtiva minimaalpalgaga, mitte mingi ajahetke statistilise keskmise palgaga.
Valimisseadustikus peab kautsjoni tagastamine olema selge, arusaadav ja täpne: kautsjon tagastatakse kautsjoni maksjale vaid riigikogu liikmeks valimise korral.
Asendusliikmeks saamisel tagastatakse kautsjon pooles ulatuses.

Missing Missing Missing Missing
Mina_10dd Erakond96 Missing Jaanus_nurmoja_2012_ruut
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Kautsjon ongi pullitegjate peatamiseks.

Ega sellel muud erilist mõtet polegi.Valimiste korraldamise kuludest katab see ainult murdosa.Kautsjon peab pidurdama seiklevaid Miinasid ja Karlasid,aga ei tohi takistada kandidaate,kellel on vähe raha,aga väärt ideed.Arvan,et kandidaadil,kes on kogunud üle 5% lihtkvoodist,on olnud selliseid mõtteid,mis on valjat köitnud.Valimisdebattides on nad oma mõtted teistele edasi andnud ja see on otstarbeka riigijuhtimise plaani koostamisel kindlasti kasuks tulnud.Sellistele inimestele ei tohiks rahalist tõket ette panna.Sellepärast arvangi,et kautsion peab olema sellise suurusega,et ka vaesem inimene selle raha leiaks.Demokraatia hüvanguks ei tee tööd ainult neeed kandidaadid,kes mandaadi saavad,vaid teevad kõik.Sellepärast arvangi,et kautsion tuleks tagasi maksta,et inimesed ka järgmisel korral julgeksid kandideerida ja võibolla siis edukamalt.

Toivo Kalmo
24. jaanuar

Kautsjon kui ajude tõkestaja

Täpsustan, et kautsjoni suurus on kaks miinimumpalka. Esiteks, kui kautsjoni hirmasti vaja on, siis tema suurus peaks piirduma umbes kolmandiku miinimumpalgaga.
Teiseks tuleks kautsjon tagastada mitte riigikogusse valitule, vaid riigikogust väljajääjale. See, kes riigikogusse valitakse, saab selle niikuini Rkl kõrge palga näol tagasi. Kui ta loobub, siis on see juba tema otsus. Sel juhul ei saaks ta kautsjoni tagasi. Ja asendusliikmelt seda ei küsitaks.

Tänane süsteem aga seab normaalsetele inimestele varalise tõkke. Ükski mõistlik inimene ei hakka riskima kahe miinimumpalga suuruse summaga, kui tal ei ole tõenäoliselt lootustki seda tagasi saada. Riskivad just need, kellel on kinnisidee riigikogusse saada, ent muid ideid pole.

Jaanus Nurmoja
27. jaanuar