Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Koostöö
Kogu
25.01.2013

Täiendan ettepanekut - Üksiku Ülekantava Hääle valimissüsteemi kasuks

Ettepaneku autor Piret peiker, saabus e-posti teel:
Tahaksin lisada pooltargumendi Märt Põder'i 07.01.2013 ettepanekule "südametunnistuse järgi hääletamise soosimine eelistushääletamisega", soovitades konkreetselt Üksiku Ülekantava Hääle valimissüsteemi:
Selle süsteemiga valitakse kandidaate individuaalselt, puuduvad parteinimekirjad ja nende sisemine järjestus. Kui valitu peaks otsustuskogust lahkuma, valitakse asendusliige ringkonnas vahevalimistel, mitte ei asendata lahkunu automaatselt parteikaaslasega (vähemalt nii seda süsteemi Iirimaal ja Maltas kasutatakse). Valimisnimekirjades on samas muidugi ikkagi märgitud iga kandidaadi erakondlik kuuluvus ja eeldatavasti võtab valija seda oma otsuse tegemisel olulise infona arvesse. Seega on süsteemil mitmed omadused, mida tavaliselt seostatakse majoritaarsete süsteemidega.
Samas selle süsteemiga valitud otsustuskogu kajastab proportsionaalselt ja peaaegu maksimaalse täpsusega hääletustulemusi. Kaotsi läheb tunduvalt vähem hääli kui praegu, rääkimata majoritaarsest süsteemist. Kuna see, et valijate häältel on liiga vähene ja ebamäärane mõju on üks peamisi etteheiteid praegusele olukorrale, siis tuleks minu meelest eelistada ÜÜH tüüpi valimissüsteeme majoritaarsetele võimalustele. Kuigi viimased samuti mõneti tugevdaksid valitu-valija otsest suhet, soodustaksid nad samas “võitja võtab kõik” mentaliteeti Eesti poliitikas, mitte erinevate inimeste ja ühiskonnarühmade paremat kaasamist.
Senise kogemuse põhjal politoloogid üldiselt hindavad ÜÜH süsteemi praktikas hästi toimivaks. Peamine etteheide on tulemuste arvutamise suhteline keerukus, aga tänapäeva tehniliste võimaluste juures ei tohiks see olla otsustav probleem."

A62e1066272807ba0c679df32ca7eeb7 Missing
Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Minu ettepanek on siin

Kuna see pidi olema mitte eraldi ettepanek, vaid täpsustav pooltargument minu ettepanekule, siis lisan siia oma ettepaneku lingi...

link: www.rahvakogu.ee/ideas/95-sudametunnistuse-jargi-haaletamise-soosimine-eelistushaaletamisega

Märt Põder
27. jaanuar

Soovitan kaaluda poolt- ja vastuargumente.

Märt Põderi ettepanekut ei leidnud,aga kommenteerisin ühte teist sarnast ideed.Vt.link.

link: www.rahvakogu.ee/ideas/994-riigikogu-valimisel-mitme-kandidaadi-valimine

Toivo Kalmo
26. jaanuar