Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Riigikogu saadikukandidaadid peavad läbima sobilikkuse testi

Saadikukandidaadid peaksid kandidaadiks kvalifitseerumiseks eelnevalt sooritama midagi sarnast nagu IQ testi, mis näitaks nende arusaamisvõimet, analüüsivõimet, teadusliku mõtlemise oskust, üldteadmiste taset sh arusaamist terminoloogiast protsesside juhtimises ja probleemide kirjeldamises. Samuti peaks olema tuvastatud teovõime. EV Riigikogu ajaloos on teada fakt, kus Riigikogu liige hiljem on tunnistatud süüdimatuks.

Aa0105981_id_kaart Missing Missing Missing Alari_synna_profiil_v%c3%a4ike_mv_yp Missing Jaanus_nurmoja_2012_ruut Missing Urmas_arum%c3%a4e7 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Liivad%c3%bc%c3%bcnid Missing Missing Missing Missing Eugen_veges_naermas Missing Aivar Mina_10dd Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing A1474685_copy Aa0314305 Missing Poolas_2012 Yyyyy Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Vello Missing Missing Missing Missing Missing Jaak_haud Mina 38525_423999983933_1630783_n Missing Missing Missing Missing Mati Portree___delfist
Urmokybar_net Marektamm-5 Missing Missing Widescreen_(8)_3 Missing Missing Missing 2467012 Missing Snapshot_20130107_1 Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Ettepaneku autorilt

Elu ja inimesi hästi tundvast kandidaadist ei ole kasu kui ta ei suuda seda seostada vajadusega, milliseid eeldusi oleks vaja luua ühiskonna arenguks. Selleks on vaja analüüsioskust ja vastavat minimaalset teoreetilist baasi. Selleks, et elu ja inimesi tunda tuleb teha vastavad sotsioloogilised uuringud, mitte ei kõlba selleks üksikud isikud, kes jagavad oma subjektiivset arvamust. Teovõimeline peab ka praegu olema, aga seda ei kontrolli mitte keegi enne valimisi.

Mati Vã„ã„rtnã•u
08. jaanuar

vastuargument

Milline peaks olema see institutsioon, kes määrab teovõime?

Tiit Hütsi
12. jaanuar

KOV ja venelased

Vastavalt põhiseadusele on Eesti Vabariik loodud Eesti rahva riikliku enesemääramise kustumatul õigusel tagamaks Eesti rahvuse, keele ja kultuuri säilimise läbi aegade. Kõrgeima riigivõimu kandja on rahvas ja hääleõiguslik on Eesti kodanik, kes on saanud kaheksateist aastat vanaks.

Teadmata põhjusel on aga kohaliku omavalitsuse valimisel hääleõigus antud ka mitte-kodanikele. Narvas, Maardus, Kohtla-Järvel, Jõhvis jm on võimul venelased.

Eesti pealinnas, Tallinnas on juba üle kümne aasta võimul Venemaa mõjuagent - Edgar Savisaar.

Käesolev initsiatiiv tähendab Eestimaa venelaste käest tagasi võtmist: kohaliku omavalitsuse valimise seaduse kooskõlla viimist põhiseaduse ja keeleseadusega - mitte-kodanikelt hääleõiguse ära võtmist.

link: www.rahvakogu.ee/ideas/1103-kohalike-omavalitsuste-valimise-kord-pohiseadusega-kooskolla-haal-kodanikele

Kalev-Andres Rebane
21. jaanuar

Kautsjon asendada sobilikkuse testiga

Olin ühes teises postituses ka seda meelt, et kautsjon tuleks pigem sellelaadse testiga asendada. Kautsjon pigem takistab normaalsete inimeste kandideerimist üksikkandidaadina.

Jaanus Nurmoja
07. jaanuar

Et mitte pidada ülal jaburaid mõttetuid tegelasi

Rammusale maksumaksja poolt makstava palga peale minejalt on maksumaksjal õigus eeldada palju. Rahvasaadikuks saamine olgu seotud tema võimekusega, haritusega, arukusega, eetilisusega. Sobilikkuse test on elementaarne, kui soovime hallide vagurate hääletamismasinate asemele asjatundlikkust ja isiksusi

Tiiu Kuurme
08. jaanuar

Vaba valik

Ma jätaksin valijatele siiski õiguse ka hääletada võib-olla akadeemiliste näitajate põhjal "rumalama", aga samas näiteks elu ja inimesi hästi tundva kandidaadi poolt.
Teovõimeline muidugi peab kandidaat Riigikogu valimiste seaduse järgi ka praegu olema.

Urmo Kübar
07. jaanuar