Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Krister
Parbo
25.01.2013

KOV volikogude liikmete sõltumatuse suurendamise idee

KOV volikogude liikmed ei tohiks olla sama omavalitsuse palgal. Seadusandja on keelanud olla samaaegselt volikogu liige ja valla- või linnaametnik ning seda õigustatult. Probleem aga on laienenud nö järgmisesse ringi. Paljud volikogude liikmed on seotud vallaga tulusa ametikoha kaudu, mille on tihtipeale saanud tänutäheks lojaalsuse eest. Sellisel juhul on otseselt või kaudselt volikogu liikme ülemuseks vallavanem/linnapea. Tegemist on väga tõsise korruptsiooniohuga ja volikogu liige on lihtsasti manipileeritav ja mõjutatav, kuna "valesti" otsustades või "valel ajal" ja "vales kohas" küsimustega valla/linnajuhile ebamugavusi põhjustades ta vabastatakse oma ametikohalt. "Õigesti" otsustamine (loe: omavalitsusjuhile või tema äripartneritele soodsate otsuste tegemine) ja/või vaikimine aga ei pruugi olla (ja tavaliselt ka pole) kogukonna huvides, keda volikogu liige on teenima kutsutud.

Missing Missing Missing Missing Missing Maikel_msn_49 Vello Missing Missing Passipilt_eero_rang Heli_koit Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010 Missing Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

tööandja-töötaja suhe

Üks tõsine argument on juba ettepaneku tegemisel toodud. Lisaks veel, et see on põhimõtteliselt nagu endale ülemuseks olemine, inimene on korraga töövõtja ja -andja. Ka võib see mõningatel juhtudel anda ühele huvigrupile anda ootamatult ja ebaproportsionaalselt suure mõjuvõimu. Kui sellise asjakorralduse täielik ärakaotamine võimatuna tundub, peaks seda vähemasti selgelt reguleerima (et mis tingimustel inimene ise enda ülemus olla saab :-)

Asko Tamme
31. jaanuar