Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Muudame Eesti põhjamaiseks heaoluriigiks.

NB! Tegemist on üldrahvalikele arusaamadele tugineva antiutoopiaga, mis ei peegelda autori isiklikke seisukohti.
Sageli on kuulda nurinat - kas me sellist Eestit tahtsime? Hoolimata tõigast, et Eesti on üks kõrgeima maksukoormusega riik Euroopas ning ettevõtluses on tegev vaid väike protsent elanikkonnast, on siin arenguruumi idealiseeritud ettevõtlusvaba keskkonna loomiseni. Mongoolia eeskujul, kes kapitalismi vahele jättes hakkas feodalismist sotsialismi ehitama, võiks sotsialismist väljunud Eesti kapitalismi vahele jättes sotsialismi edasi minna. Vastumeetmena võiks Eesti kolida sobivamasse kohta, eemale Venemaast ja Euroopa Liidust ning ehitada seal üles põhjamaine heaoluriik koos ettevõtlusvaba keskkonnaga. Esimese sammuna tuleks leida sobivas geopoliitilises keskkonnas asuv asustamata territoorium. Võiksime rentida Kanadalt Eesti suuruse Axel Heibergi saare.
Axel Heibergi saar on maailma kärast eemal ja omaette. Saarele reisimine ei ole kerge, kliima on ebasoodne ja pole karta migrantide horde, kes tulevad sinna head elu otsima. Kapitali riiki ei lubata. Naturaalmajanduse kaitseks tuleks saare piirile paigaldada korralik raudbetoonist ja kaitsetollidest siseturukaitse, mis takistaks kapitali sisse- ja ajude väljavoolu ning noortel ja spetsialistidel oleks sealt raske lahkuda. Riik oleks paks, kord oleks majas ning saarelt lahkumiseks nõutakse küllakutset sihtkohariigist, väljasõiduviisat ja välispassi. Kodanikke väärtustatakse kodanikupalga, toetuste, talongide ja ostulubadega. Neile ehitatakse kortermaju iglu tüüpprojekti alusel kohalikust toorainest: jääst ja veest. Saarel saaksid inimesed kodukulud hõlpsasti kontrolli alla – kodu külastab kodukulude kontroll ja ülekulutajaid trahvitakse.
Saar pakub häid võimalusi jääkarude uurimiseks, kuid saarele võiks introdutseerida pingviine. Pingviinid võiksid kohalikke elanikke aidata lumekoristustöödel, jääkarud aga piirivalves, et noorte ja spetsialistide lahkumine saarelt ei saaks lihtne olema. Iibeprobleemi lahendamiseks seatakse sisse meestele lastetusmaks ja naistele sünnituskohustus, mida saab omavahel sooneutraalselt vahetada. Kodanikud teavad, et riik on nendega raskel hetkel isegi magamistoas, milleks naabrivalverakukesed kasutavad vihjetelefone.
Uues keskkonnas toimuks piiramatu otsedemokraatia, kus kodanikel on õiguste asemel kohustused, mille täitmine tagatakse riikliku sunni abil. Kõik riikliku tähtsusega küsimused otsustatakse rahvahääletustel, millel osalemine on kodanikel sünnist saadik karistuse ähvardusel kohustuslik. Korra tagamiseks kehtestatakse kodanike tungival soovil süü presumptsioon alates 19. eluaastast. Täidesaatvat võimu teostavad nn „tatralapsed“ (kodanikud kuni 19.eluaastani). Vaikimisi on süüdi kõik ja süüdlased eristatakse süütutest meediakommentaatorite arvamuse ning netihääletuse alusel. Ainus rakendatav karistus on surmanuhtlus. Saare peaväljakule nõukoja ette püstitatakse giljotiin, mis on töös 8 tundi päevas ning rahvas jälgib, et timukas ei logele.

Missing Missing Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010 Missing Missing Missing
Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Mõttekoda

Keset saart saaks ehitada uhke mõttekoja, kus toimuksid mõttetalgud. Kui inimesel on tulnud mõni mõte, siis antakse sellest märku kellukesehelinaga, mille peale inimesed kogunevad ja hääletavad tulnud mõtte poolt või vastu. Mõttekoja ehitamisel võiks kaasata töörühma, et vältida vigasid, nagu juhtus kilplastega, kes ehitasid nõukoja, aga aknad jätsid tegemata. Uuel mõttekojal oleksid aknad juba ülesande püstituses sisse arvestatud. Asend “keset küla” aga võimaldaks tulla inimestele lähemale ja kaoksid ära ääremaastumise nähud, sest mõttekotta oleks kõigil võrdne maa tulla. Mõttekojas asuks avalik e-teeninduskeskus kus uus-eestlased saaksid mahajäänud eestlastele Facebooki või internetikommentaariumitesse postitada kirju uuelt kodumaalt teadetega, kuidas tõelisel Põhjamaal elu on, näiteks kaua peab eelnevalt töötama, et normaalse põhjamaise sotsiaalkindlustuse ja pensioni peale saada.

Holger Mö–lder
26. jaanuar