Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Aita
Must
26.01.2013

Meie elu peaks olema korraldatud järgides usu põhitõdesid

Su üle Jumal valvaku, mu armas isamaa!
Ta olgu sinu kaitseja ja võtku rohkest õnnistust,
Mis iial ette võtad sa, mu kallis isamaa!
Need meie hümni sõnad ütlevad kõik, mis meil teha tuleb, et asjad Eestimaal hakkaks minema õiges suunas. Jumal ei õnnista kunagi pattu! Me peame hakkama otsima Jumala tahet ja täitma Tema seadusi.
Carl Robert Jakobson ütleb oma „Kolm isamaa kõnet“, et kolmesugu asju on, millest ühe vaimukiirguse järje ära tuntakse, need on: usk, seadused ja eluviis ning kunstid ja teadus.
Vanade eestlaste ülim jumal oli JUMAL, ka vanaisaks ja vanataadiks nimetatud. Õigupoolest teenisid meie esivanemad üht ainust elavat vägevat JUMALAT – Piibli JUMALAT. Edasi tsiteerin Jakobsoni: „Me olime oma vaimult ja ka riigikorralduselt kõrgemal järjel, kui need, kes tulid meile mõõga ja verega risti-usku tooma. Kui õiget vaimu harimist ei ole, seal peavad selle usu osalised tuuma asemel koormaga üksi vahel olema. „Kristlaste“ välispidise kiriku nad küll maale tõid, kõige tema hirmsate seltsilistega, tapmised, orjus, alandamine, inkvisitsioon, nõiajaht jne. Aga JEESUSE KRISTUSE VAIMU - nad meile ei ole toonud, sest meil enestelgi seda ei olnud. Mis meie rahva seas õigest risti-usust, kes ennast armastuse teodest üks näitab, elamas on, talle kõik eesti vendade nestest saanud. Sellepärast on meie kirikud, neid koguni igal pool nii palju, kui võimalik, taga kiusanud, sest et nendega Kistuse õige vaim rahva sekka tuli.“ („Taeva Jaam“)
Katoliiklased ja protestandid peavad kotiriides ja tuhas Jumala ees oma patte kahetsema ja inimeste ees oma süüd tunnistama. Preestrid ja pastorid öelgu lahti oma välisest hiilgusest, uhkusest, inimeste tehtud liturgiatest ja vanadest kommetest ja hakaku otsima ja täitma JEESUSE KÄSKE! (Jesaja 1:10-17)
Iga põlv peab uuesti enda jaoks avastama meie kuulsate poegade ja tütarde loomingu: M.J.Eiseni „Eestimaa ajalugu“, C.R.Jakobsoni “Kolm isamaa kõnet.“, Koidula luuletused, Jannseni ja Kreutzwaldi, Faelmanni, Köler-Villandi loomingu. Nemad on meie rahvuse ja riigi alussambad ja nende usk peab olema ka meie usk, kui me tahame kestma jääda.
Demokraatia ei ole imerelv. Kui palju arvab ühtemoodi, ei tähenda, et see on tõde.
Jeesuse ristilöömisel küsiti ka rahva tahet. Kas see oli tõde? Venemaal said võimule bolševikud, sest neid oli „bolše“. Ja miljonid inimesed hukkusid!
Vana kristliku Ameerika paljudes osariikides mehed hooravad meestega ja naised naistega seaduslikult, sest nii on rahva tahe. Soodam ja Komorra?!
Inimene ei ole mõõdupuu, olgu meid palju või vähe. Jumala seadused on need, mille järgi me peame end seadma, sest Tema teab, mis on meile lõppeks hea. Ja tõeline vabadus on vabadus Jumalast seatud piirides.
Oma luuletuses „Teretus“ Koidula palub:
„Sind aga, taeva vägede Jumal,
kummardame, Su laste koor.
Tule Sa jõule võimatumal
ise appi, kui tegu noor.
Valguse vahiks kutsuke Sind:
Kojaks Sinule Eesti, pind. Avita, ISAND!

Missing Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010 Missing
Missing Missing Vello Missing Pilt
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Kas ikka on nii lihnte?

Ega te ju ise ka tea midagi JUMALA seadustest, te teate vaid seda, mida piiblis kirjutatakse. Piibel ise väidab, et ta kirjeldab jumala seadusi, kuid see on tema väide, ei enam.
Kas teile siiski ei tundu, et pea poolteist sajandit tagasi elanud (vaieldamatult targad ja erudeeritud mehed) ei oska siiski palju öelda selle kohta, kuidas praegu oma elu korraldada. Tingimused on ikka hoopis teised.
Ja kõige olulisem: lugesin ettepaneku kaks korda läbi, aga ei leidnud ühtegi konkreetset ideed, mida sealt piiblist tuleks üle võtta ja mismoodi see meie elu parandaks.

Neeme Danziger
28. jaanuar