Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Imgp6928_daaliat_otsimas Anne
Läns
26.01.2013

Lõpetada riigipoolne erakondade rahastamine. Erandina näha ette kindel toetussumma uue erakonna esmasel sisenemisel.

Erakondade rahastamine ja valimised
Erakondade rahastamist ja valimisi ei saa lahus käsitleda - süsteemi töötamine või varisemine sõltub selle olulisemate komponentide funktsioneerimisest.
Lihtsustatult saavad erakonnad täna raha, et parandada valmisolekut valimisteks ja osaleda meeldejäävalt valimistel, trumbata üle konkurent, eristuda, meelde jääda jne. Selle karusselli käimashoidmine nõuab paraku juurde ressurssi ja seda stabiilses kasvutempos.
Ettepanek.
Lõpetada riigipoolne erakondade rahastamine. Erandina näha ette kindel toetussumma uue erakonna esmasel sisenemisel.
Erakondade sissetulekute nurgakiviks peab saama liikmemaksude kogumine.
Keelata populistlik valimisreklaam, mis neelab kergelt tulnud raha ja tekitab võlgu.
Valimiste eel anda rahvusringhäälingu poolt võrdsed võimalused platvormide tutvustamiseks ja debattideks, samuti piirata paberreklaami ulatust ja vormi.
Selgitus.
Ajalooga erakondadel on olnud ja on jätkuvalt võimalusi enese tutvustamiseks ja pildil hoidmiseks. Sarnaselt starditoetusega ettevõtluses on toetus nö lävepaku ületamiseks. Ei ole jätkusuutlik garanteeritud sissetulek tagastamatu abina rühmitustele, kelle ideed ega tegevus ei ole piisavalt usaldusväärne, et enda taha aktiivseid liikmeid koondada.
Igikestev garanteeritud sissetulek erakondadele hajutab kohustused valijate ees. Võrrelda võib seda, teatud mõttes, kasvava lapse rikkumisega piiramatu taskurahaga. Täiskasvanuks saades puudub sellisel isikul arusaam ja ka soov aru saada rahast, kui vahendist või millegi ekvivalendist ning ainsaks eesmärgiks on kasvava summa järjepidev saamine, et rahuldada ajas kasvavaid tarbimisharjumusi.
Erakonna liikmetelt liikmemaksu kogumine annab erakonnale vajaliku pingutuse, mis muudab raha väärtuslikumaks.
Populistlik postdemokraatia on kui sprindivõistlus. Panustatakse kõigi vahenditega üheks lühikeseks hetkeks – valimisteks. Võidu korral alustatakse võimuletuleku esimesest hetkest panustamist järgmiseks hetkeks – valimisteks. Eesmärgiks muutub vahend ja „rahas ei ole küsimus“.
Vajalikud tegevused.
Täpsustada seadustes erakondade rahastamist ja nõudeid valimisreklaamile.
Saavutada erakondadevaheline kokkulepe, et reegleid ei rikuta. Võib-olla oleks mõistlik koostada Eesti Poliitika Hea Tava, millega mitteliitujad saavad vähemalt ühiskondliku halvakspanu osaliseks?
Muudatustega rahastamises ja valimisreklaami (selle populistliku poole) kaotamisega oleks saavutatav Põhiseadusest lähtuv Eesti riigi arendamine ja riigimehelikkuse kasv juhtide hulgas.

Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Mati2 Missing Missing
Missing Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile