Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Marika
Käbin
26.01.2013

Tiheasustusalal peab kodualune maa olema maksuvaba krundi ulatuses.

Seletus. Tiheasustusalal on krundid määratud kohaliku omavalituse poolt. Elanikud ise neid krunte ei määra. Krundi suurus sõltub asumite omapärast. Näiteks Nõmmel on krundid kavandatud ajalooliselt suuremad selleks, et säiliks neil kasvav männimets. Krundiomanikule ei anna see mingisugust eelist, sest ta ei saa omal tahtel seda krunti jagada (ei saa ju näiteks 1800 m²-st lihtsalt 300 ära lõigata ja riigireservmaaks ära anda) ega ka seal kasvavat metsa käsutada. Vastupidi: suurem krunt toob talle selle korrashoiuks kaasa suuremaid kulutusi. Nõmmel on ca tuhat sellist säilinud ennesõjaaegset suuremat krunti. Kindlasti väärivad ka need koduomanikud võrdselt teistega kodualuse maa maksuvabastust täiest ulatuses. Praegune olukord on nende suhtes diskrimineeriv, kuna 1500 m²-le maksuvabastuse piirangule pole mõistlikku põhjendust. Võit mida käputäie koduomanike jätkuva maksustamisega saadakse on tühine võrreldes moraalse kahjuga, mida sellega tekitatakse.

Missing Kass_ja_mnp_x Missing Missing Missing
Missing Vello Pilt
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Kodu on siiski kodu

Kehtiva seaduse järgi on uue 4-korteriga Kadrioru maja korteriomanikud vabastatud maamaksust 6000 m² krundi ulatuses, samas kui ennesõjaegse Pääsküla maja kaasomanikud 1500 m²-i, s t kumbki pere vaid 750 m² ulatuses. Sellisel maksustamisel puudub mõistlik põhjus. Ülekaaluka enamuse maksuvabastamisel vähemusele allesjäetav maks peaks olema hästi põhjendatud. Kui on ostsustatud kodualune maa maksust vabastada peaks see laienema ühtviisi kõigile koduomanikele. Eesmärki maksustada jätkuvalt vaid rikkaid kinnisvaraomanikke või väga väärtuslikke krunte selline „laest võetud“ piirang ei täida niikuinii.

Marika Käbin
29. jaanuar

Ebaõiglane juba niigi

Kõige ebaõiglasem kogu selle loo juures on asjaolu, et sisuliselt riigi kõige kallimatel kruntidel elavad inimesed saavad soodustuse ainult selle tõttu, et nende kodu asub seal. See on tegelikult ebaõiglane nende suhtes, kellede kodud asuvad kehvemates kohtades või kellel ei olegi krundiga "kodu". Turumajanduse ja dünaamilise majanduse tingimustes ei ole seda KODU mõtet väga absolutiseerida. Kinnisvara peaks olema ju ostetav-müüdav. Kui aga keegi tahab krunti säilitada selleks, et tema hind ju kasvab ja tulevastele põlvedele oleks midagi pärandada, siis just see ongi koht, mida tuleks maamaksuga reguleerida. Väärtuse krundile annab ju palju enam see, mis krundi ümber asub võrreldes sellega, mis seal peal on.

Neeme Danziger
28. jaanuar