Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Peter
Nobel
26.01.2013

Riigikogu valimistel ainult 1 üle Eestiline valimisringkond.

Riigikogu valimistel võiks olla ainult 1 üle Eestiline valimisringkond. Sellega hoiaks ära väikese häälearvuga kandidaatide pääsemise riigikogusse ühest ringkonnast, samal ajal kui teisest ringkonnast jäävad välja suuremate häälte arvudega kandidaadid. Riigikogu loob seadusi kogu Eestile ja sinna peaks valitama üleriigiliselt tunnustatud inimesi. Kogu riik on ka Eesti massikommunikatsiooniga hästi ja ühtlaselt kaetud. Seega ei näe regionaalsete valimisringkondade olemasolule põhjust.

Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing 2011.08.18_015 Mina Missing Missing Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing
Missing Missing Missing Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

RK-sse ainult saadud häälte järjestusega!

Toetan kui üht lihtsana tunduvat varianti tõesti legitiimsema rahvaesinduse pääsemiseks RK-sse.
Nukraks teeb tõesti tänane kord,kus sinna satuvad mõnesaja häälega inimesed , nagu oleks tegu mõne valla volikogu valimistega.Samas kui kümme korda rohkem hääli saanu sealt välja jääb!
Legitiimsus on tänase erakondade kvarteti üks tugevamaid külgi ja tundub ka,et üks lemmikväljendeid.Seda rõhutades on mugav tõrjuda kõiki ettepanekuid muutmaks nende tänast ja tulevast kindlustatud maailma.
Olgem neist nupukamad!

Toomas Laanpere
27. jaanuar

Vastuseks Rein Taagepera analüüsi kohta

See et 70 % valijaist annaks hääle Savisaarele, Ansipile ja teistele suurtele juhtidele tähendab ju seda, et need 70 % on teinud valiku erakonna osas ja jätnud konkreetsete isikute valimise 30%-i otsustada. Minu arvates ei ole see halb kui inimesed tunnistavad, et las valiku viimistlemise viivad lõpule need kes asjaga rohkem kursis. Pareto 20/80 printiipi arvestades on prognoositud 30/70 ju päris hea tulemus.
Pullivennad on erakondade poolt nimekirja seatud arvestusega, et nad tõmbavad pullivennad hääletajad nende erakonda hääletama. Arvan et ses osas ettepanek suurt midagi ei muuda, kuigi siis ei pea igasse ringkonda pullivenda otsima ja võib-olla saab läbi ajada vähematega. Tähtsate hämajatega enamvähem sama lugu.

Peter Nobel
27. jaanuar

See muudaks Riigikogu Tallinna keskseks.

Näiteks Saaremaal väga kõrgelt hinnatud kandidaat, kes praeguse süsteemiga kindla peale saarlasi esindama pääseb, ei pruugiks üleeestilises ringkonnas üldse pildile jääda. Koguda 1000 häält Tallinnas on umbes 10 korda kergem kui koguda 1000 häält Saaremaal. Kui sind ei teata Tallinnas, ei ole sind poliitikuna olemas!

Aadu Väli
27. jaanuar

Rein Taagepera on teinud analüüsi.

Ühe üleriigilise ringkonna kohta väidab politoöoog et:: “annaks 70% valijaist hääle kas Savisaarele, Ansipile, Laarile, Padarile, Strandbergile või veel paarile hästi nähtavale kujule. Kellele ülejäänud 90 kohta lähevad, umbes 30% häälte alusel, on üsna juhuslik.”.Politoloogi anlüüsis pole alust kahelda.Seega vastupidiselt autori ootustele,saavad mandaate just paljud polpulistid ja pullivennad,aga vähetuntud,kuid ideerikkad kandidaadid jäävad riigikogu ukse taha.

Toivo Kalmo
27. jaanuar