Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Jüri
Nuust
28.01.2013

Vajame tarku inimesi ehk haridustöötajate palk Riigikogu palkade tasemele.

Lugedes 10. jaanuari Äripäevast artiklit “15 ideed rikkama Eestini” ja konkursile esitatud Äripäeva poolt väljatoodud mõtteid, jäi silma, et enamuse ideede teostamiseks on eelduseks üks tingimus, mis näib olevat jäänud kahe silma vahele.
Tänane peamine probleem ei ole mitte ideede, vaid tegijate puudus.
Elik kõigi heade kavatsuste teostamiseks on vaja HARITUD RAHVAST ehk tugevat PÕHIHARIDUST ehk paremaid-targemaid haridusspetsialiste. Välistudengid ja -õppejõud üksi ei suuda meie rahva kestmist tagada.
Haritud rahval on oluliselt vähem vaja kulutada meditsiinile, päästetöödele, korrakaitsele jne. Pikeneb eluiga ja suureneb rahulolu, sest probleemidele osatakse leida lahendusi. Täna raiskame ressursse liiga tihti teadmatuse ja rumaluse tagajärjel tekkinud olukordade likvideerimisele.

Senised aastatepikkused haridusreformid ei ole andnud soovitud tulemusi, mis vihjab, et valitud tee pole õige.
Põhiharidus on devalveerunud, õpetaja maine on vilets. Ometi on õpetajatel mõõtmatu vastutus kogu meie riigi tuleviku ees ja tehtud vigade parandamine läheb väga kalliks maksma. Õpetaja võiks uuesti olla piirkonnas kõige auväärsem inimene.

Alustuseks tuleks õpetajate, õppejõudude, lasteaiakasvatajate jne töötasu tõsta Riigikogu palkade tasemele. Miks? Sest õpetajad valmistavad noort inimest ette tööturule järgmiseks 40-50 aastaks. Selleks otstarbeks kasvõi laenu võtmine Eesti riigile oleks igati põhjendatud.
Tulemusena tõuseks õpetajakutse maine ja tekiks tugev konkurents koolidirektori, õpetaja ja teiste haridusspetsialistide ametikohale, mis tagaks selle, et ametisse pääseksid vaid parimad.

Tänane väidetav konkurents õpetajate ametikohtadele (vt nt “Õpetajaid koolitatakse rohkem, kui neile on tööd anda”, PM 18.1.13) on näiline (vt nt “Riigikool otsib juba õpetajaid”, Lääne Elu 15.12.12) ega meelita reeglina ametisse võimekaid inimesi, kes leiavad rakendust mujal paremini tasustatavatel töökohtadel (erandiks on ehk nn eliitkoolid, kus kooli hea maine ja sellega kaasnev prestiiz on lisamotivaatoriks).
“Ideaalpalk” tekitaks soovi minna õpetama ka paljudel täna teistel ametikohtadel olevatel spetsialistidel, kes praktikuna oskaksid edastada lastele palju kõneainet tekitanud reaalses elus teadmiste ellurakendamist.
10-15 aasta pärast oleks ÜLE EESTI väljas esimene õppimis- ja mõtlemisvõimeline “lend”, kes suudaks vastu võtta riigi poolt esitatud väljakutseid ja oskaks ellu viia kõiki neid ideid, mida käesolevale konkursile on esitatud.
Lõpetuseks, kuid mitte vähem tähtis: “uued” tegijad maapiirkondade haridusmaastikul aitaksid kaasa ka regionaalarengu edendamisele.

Lugupidamisega,

Jüri Nuust
ettevõtja

Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing
Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile