Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Tiina
Jaakson
07.01.2013

Kandidaatide nimekirjad triibuliseks

Et kasutada paremini naiste potentsiaali poliitika kujundamisel teen ettepaneku leppida kokku, et valimistel osalevate kandidaatide nimekirjad koostatakse tõmbluku põhimõttel, mis tähendab, et nimekirja esiosas (näiteks 20 esimest kandidaati) vahelduvad kordamööda mõlemast soost kandidaadid. Praegu on näiteks Riigikogu 101-st saadikust 21 naised, kuid Eesti püsielanikest on üle poole naised. Pole mingit põhjust karta, et naistel puudub võimekus poliitikat teha- 2010 moodustasid naised 70% kõrgkooli lõpetanutest.

Urmokybar_net Aa0183157 A62e1066272807ba0c679df32ca7eeb7 Missing Missing Missing Rainern%c3%a4gu Missing Imgp0026 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Portree___delfist Missing Missing Kadi_katharina_viik Missing Dscn0706 Missing Dsc01192_(2) Missing Missing P5198196_-_version_3 Missing Img_3390 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Kristina_2 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Foto_padova_padova_europeade_2012_05_35 Missing Missing Missing Facebook 120608_profiilipilt Missing Missing Missing Missing Missing Missing Jaak_haud Missing Missing Missing Krista-tipp-ruut_77 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Joel_chevreuil Missing Ma Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing 312059_256700954361669_6286429_n Missing Missing Missing Missing Img_9504
Aa0105981_id_kaart Missing Missing Missing Alari_synna_profiil_v%c3%a4ike_mv_yp Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Dsc_2605 Missing Missing Missing Eugen_veges_naermas %c3%9cllar-metsand-150x150 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Dsc03550 Missing Missing Missing Missing Missing Snapshot_20130107_1 Missing Missing Missing Missing Vello Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Sest ühiskond koosneb nii meestest kui naistest!

Naiste ja meeste võrdsust tööülesannete täitmisel ei ole tavaliselt võimalik otseselt mõõta, seda eriti loominguliste tööde puhul ja konkreetsete tööülesannete hindamisel ollakse enamasti täiesti objektiivsed. Olles töötanud nii mehisel erialal nagu geoloogia, ei kurda ma meeste ja naiste ebavõrdse kohtlemise üle, kuid niipea, kui küsimus muutub üldisemaks, leiab enamus mehi, et naised peaks pühenduma rohkem kodule (isegi kui nad on täiesti üksikud) ja/või töötama mõnel ilusal pehmel erialal. Seega, konkreetses olukorras käitutakse adekvaatselt, aga põhimõtted nais-, meesküsimustes on enamasti meestel vähemalt 100 või 2000 aastata vanad. Nõudmised mida naispoliitikule esitatakse on täiesti vastukäivad: ta olgu tark, terane, suure töövõimega, sõnakas julge jne. Samal ajal ka kena, hoolitsetud, hea pereema, viisakas, meeldiv jne.

Krista Täht-Kok
19. jaanuar

Tõmblukk on esimene samm lävepaku ületamiseks

Naiste osalus poliitika kõrgel tasemel on igal pool kasuks olnud aga see ei juhtu iseenesest. Sama kehtib ka börsiettevõtete nõukogude kohta maades, kus seda on praktiseeritud. Esialgsed skeptikud on olnud ka sunnitud hiljem oma seisukohti revideerima, sest tegelikud tulemused on positiivsed kõigi jaoks.

Maris Hellrand
15. jaanuar

Kas päris juhuslik järjestus poleks õiglasem?

Üldiselt ma nõustun, et soolise diskrimineerimise probleemile on vaja püüda leida lahendust, aga kindlasti pole sugu ainus tunnus, mille alusel inimesi poliitikas võõristatakse. Äkki oleks vaja veel ka vanuse, perekonnaseisu, karistusregistri jne järgi triibutatud nimekirju? Või ehk oleks aga mõistlik rakendada päris juhuslikku järjestust ja lisaks veel ka "robsoni rotatsiooni", mille mõte on, et kandidaatide nimekirjasid trükitakse sisuliselt kõigis võimalikes kombinatsioonides? Või oleks mõistlik jätta neutraalsuse mõttes valimisjaoskondadesse siiski juhusliku järjestusega nimekirjad, aga avaldada valimiskomisjoni leheküljel muuhulgas ka soo alusel triibutatud nimekirjad, et soovijad neid levitada saaks?

link: en.wikipedia.org/wiki/Robson_Rotation

Märt Põder
13. jaanuar

Isereguleerumine ei toimi

Tänane elu on paraku näidanud (nagu Liia juba ka mainis, et erakonnad eelistavad mehi), et ilma reguleerimiseta olukorda ei paranda. Väga lihtsustatult öeldes on ilmselge, et ka riigikogu peab peegeldama ühiskonda, kui selles aga domineerivad mehed (ja nad on harjunud seda tegema), ei saa naised piisavalt kaasa rääkida. Neil pole lihtsalt võimalustki antud. Ei poolda iseenesest karme sookvoote, jms aga kui me muudmoodi olukorda muuta ei suuda ja võrdseid võimalusi kõigile tagada, siis on vajalik üleminekuajaks ka nt kvootide kehtestamist kaaluda. Aga see juba uus teema:)

Agne Kivisaar
30. jaanuar

Triibulised nimekirjad on neutraalsemad

Mehi on Riigikogus rohkem sellepärast, et erakonnad eelistavad valimisnimekirjades mehi. Tavaliselt on ringkondade nimekirjade eesotsas mehed (Riigikogu valimistel 2011 ringkondade nimekirjades 2 esimest 80% juhtudel mehed). Triibulised nimekirjad aitavad võrdsustada naiste ja meeste võimalusi valituks saada ja vähendavad erakondade võimalust oma eelistusi valijale "pähe määrida".

Liia Hänni
11. jaanuar

"Triibulised nimekirjad" - oluline samm demokraatia suunas

Naiste ja meeste elukogemused ja -mustrid on piisavalt erinevad, seega oleks väga hea, kui poliitikas oleks rohkem mõlema soo esindajaid. Poliitikad saaksid kõigile sobivamad, kui otsustajate hulk oleks mitmekesisem. Ka uuringud tõestavad, et valija tasandil naised poliitikast välja ei jää. Seni on naisi erakondade nimekirjade eesotsas lihtsalt liiga vähe ja erakonnad annaksid selle sammuga head eeskuju.

Naiste poliitiline ambitsioonikus pole väiksem kui meestel ning ka nõudlus naiste järgi poliitikas on olemas.
Triibulised nimekirjad on sümpaatsed, kuna ei eelista üht või teist sugu - senine süsteem ja Peep Kase kirjeldatud soostereotüüp aga takistavad naistel poliitikas kõrgel tasemel aktiivselt osalemast.

Naiste osaluse kasv tipp-poliitikas oleks heaks julgustuseks uutele tulijatele. Loomuliku arengu peale kahjuks lootma jääda ei saa- naiste osakaal nt Riigikogus on jäänud väga pikalt samale tasemele.

Hille Hanso
08. jaanuar

Inimese sugu ei tohi mõistuse üle prevaleerida.

Pigem leian, et naise esmane ülesanne on järeltulijate eest hoolitsemine ja perekonnas atmosfääri loomine. Kui perekond on ideaalne, siis toetab naine oma meest kes teeb poliitikat mis soodustab perekonna- kogukonna heaolu. Ammu teatud tõde mees on perekonna pea aga naine on kael, kes keerab pead vajalikus suunas. Ja naised kes pole sünnitanud ja lapsi täiskavanuks kasvatanud ei tohiks poliitikas osaleda.

Peep Kask
08. jaanuar

Vähe-efektiivne

Tarvis on eelkõige võimekaid ja esilolekut mitte pelgavaid naisi. Põhimõtteliselt on siinkohal protsentidega hooplemine/kaklemine võrdlemisi sisutühi tegevus. Esiteks ei kahtle keegi naiste võimekuses poliitikas osaleda. Seda näidatakse pahatihti lihtsalt liiga vähe välja ning sestap on naisi vähe esil. Kõik jutud alalhoidlikkusest ja kõik muu. Ainus reaalne lahendus naiste osakaalu suurendamiseks on rohkemate naiste aktiivne-olek ja ühiskonnas kaasa rääkimine. Aga see initsiatiiv võiks tulla hakkajate naiste endi seast, kes mu sügavalt isikliku veendumuse ja kogemuse kohaselt on täiesti võimelised meestega võrdsel tasandil rinda pistma nõnda, et nende jutuga vägagi arvestatakse. Selline reeglitega-löömine jääb üldjuhul väga poolikuks lahenduseks - tore on, et meil on nii ja nii palju naisi seal ja seal. Aga kas selleks on kellelegi tehtud hinnaalandust? Või soositakse kedagi ebaausalt?
Vähem kisa, rohkem villa, muud ei miskit!

Laur Lã•hmus
07. jaanuar