Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Marek
Litnevski
07.01.2013

mõne siin esitatud idee võimalik kokkuvõtmine + omad ideed

Erik Vesti "Valimistrepi" ja Erkki Laidineni "Riigikogus "istumise" ideed lugedes tekkis mõte, et see, mida ma ise pakuks välja, annab teha neid kahte ühendades:
Valimistel osalemine on vastutusrikas. Poliitiku individuaalne ja erakonna üldine vastutus algab juba kandideerimisest. Seepärast:
1. Kandideerida Riigikokku saavad vaid need, kes reaalselt sinna ka plaanivad minna, olenemata valimistulemusest ("Pääsesin, aga minu erakond jäi vähemusse - pähh! ei lähe Riigikokku" -olukord ei ole vastuvõetav). Trahviks sellise käitumise eest kaotab erakond sellele kandidaadile antud hääled, mis jaotatakse võrdselt ülejäänud valimistest osavõtnud erakondade ja valimisliitude vahel.
2. Maksimaalne olemine kõikidel valitatavatel ametitel kokku -10-12 aastat. Omakorda peab lahendama, kas vahetpidamata, või pausidega koos.
3. Kes Riigikokku juba valitud, töötab seal järgmise valimitsüklini, mitte ei kandideeri järgmistel (KOV) valimistel häälepüüdjana.
4. Väärkäitumise eest tagasikutsumise mehanism, kus erakonda kuuluv isik loovutab oma koha tema ringkonnas sama erakonna nimekirjas temast järgmisel kohal kandideerinud isikule; fraktsiooni kuuluv parteitu aga loovutab oma koha üleriigilise üksikkandidaatide nimekirjas temast järgmisena seisvale isikule.

Missing Missing Missing Missing Liivad%c3%bc%c3%bcnid Missing Missing Missing Missing Widescreen_(8)_3 419489_535560476459101_806666271_n Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Aa0314305 Missing Missing Missing Missing Jaak_haud 38525_423999983933_1630783_n Missing Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Erakonnad töötavad ühiskondliku arvamuse vastu

Ainult erakonnad kaitsevad olukorda, kus häältemagnet tõmbab Lasnamäel, Tartus või mujal 25.000 häält, hääled jagatakse erakonnale ja kandidaat ise loobub Riigikogus töötamisest. Keda sellisel juhul valitakse - kas meil on mingi parlamendi-loto või? Inimesi valitakse, ja mitte tema valitud sõpru. Kompensatsioonimandaat tuleb täielikult välistada. Valdav osa ühiskonnast soovib selle häälte manipuleerimise süsteemi kaotamist. Valimisringkonna esimesed Riigikogusse ja häälte kantimine kaotada + ringkonnas kandideerimise tingimuseks minimaalselt 2 aastat püsiv elukoht vastavas ringkonnas.

Argo Võ•igemast
08. jaanuar

KOV ja venelased

Vastavalt põhiseadusele on Eesti Vabariik loodud Eesti rahva riikliku enesemääramise kustumatul õigusel tagamaks Eesti rahvuse, keele ja kultuuri säilimise läbi aegade. Kõrgeima riigivõimu kandja on rahvas ja hääleõiguslik on Eesti kodanik, kes on saanud kaheksateist aastat vanaks.

Teadmata põhjusel on aga kohaliku omavalitsuse valimisel hääleõigus antud ka mitte-kodanikele. Narvas, Maardus, Kohtla-Järvel, Jõhvis jm on võimul venelased.

Eesti pealinnas, Tallinnas on juba üle kümne aasta võimul Venemaa mõjuagent - Edgar Savisaar.

Käesolev initsiatiiv tähendab Eestimaa venelaste käest tagasi võtmist: kohaliku omavalitsuse valimise seaduse kooskõlla viimist põhiseaduse ja keeleseadusega - mitte-kodanikelt hääleõiguse ära võtmist.

link: www.rahvakogu.ee/ideas/1103-kohalike-omavalitsuste-valimise-kord-pohiseadusega-kooskolla-haal-kodanikele

Kalev-Andres Rebane
21. jaanuar