Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Ats
Noortauts
29.01.2013

Siduda saadik oma kandideerimise valimisringkonnaga

1. Siduda saadik oma kandideerimise valimisringkonnaga. Saadik oleks kohustatud esindama selle ringkoona valijaid, kust ta Riigikokku valiti. Valitud saadiku (vajadusel: näit. valitsuse liikmeks saamine või loobumine mandaadist) asendusliikmeks saab sama erakonna selles ringonnas kandideerinud nimekirja järgmine enim hääli saanud kanditaat. Saadik peaks perioodiliselt vastu võtma oma ringkonna valijaid. Koosoleku korras vastuvõtu koht ja aeg tuleks ajakirjanduse kaudu kohalikule rahvale teada anda. Sellega võib saadik ju ajakirjanduses avaldamise kaudu ka valimis- propagandat teha. Konkreetse küsimuse puhul võiks valija enne pöördumist saadiku poole oma soovi eelnevalt registreerida. Sellisel moel tunneks valija, et tema saadik esindab just teda seadusandlikus kogus - Riigikogus.
2. Erakonna regisreerimiseks vajalik 1000 liikme arv on praegu Eesti jaoks ilmselt suur. Võiks olla 600 liiget. Riigikogus nelja erakonna olemasolu puhul tekib Eestis raskelt lahenduv vastasseis koalitsiooni ja opositsiooni vahel. Tihti tekib nõ. „punnseis“. Riigikogus normaalse pluralistlikuks toimimiseks oleks paras kuus erakonda. Tekiks rohkem kompromissi võimalusi, mis rahuldaks laiemat valijaskonda.
3. Riigikogu liikmete arv võiks jääda ikka 101 liiget. Erakondade sisedemokraatia on praegu peaaegu et puudulik, prevaleerib nn. tagatoa poliitika. See on ohu märk. Selle tagajärg on tulevased "silvergeitid". Mida rohkem vabalt mõtlevaid kodanik-saadikuid riigikogus, seda paremini on rahvas esindatud ja seda parem Eesti Riigile.

Missing Missing Missing Missing Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010 Missing Missing Missing Missing
Missing Aa0114715
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile