Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Toomas
Laanpere
29.01.2013

Õigusriigi sisejulgeoleku suurim nõrkus-õigluse ebaühtlane jaotus

Ettepanek:Väljatöötada kompleksne käepärase kasutamisega mõjus kord valitukssoovijate valimiseks,nende korralekutsumiseks,väljavahetamiseks ja tunnustamiseks.Kuna tänased seadused seda eesmärki pole täitnud,tähendaks see põhiseaduse kardinaalset värskendamist-ümberkirjutamist.See lubaks järgmisel rahvast esindaval RK-l viia Eesti kiiresti Euroopa kõige väiksema ametnike arvuga 1000 elaniku kohta kõrge toimimis-efektiivsusega riigiks.
Loodan,et teema on oluline neile valitsejaile ,kellel riigi kestev siserahu tähtis ning neile,kes otsivad vastust küsimusele:Miks rahvas ei armasta oma valitsejaid?Oma riik,võiks ju!
Tänane seis näitab,et armastusest ollakse kaugel,suured raskused isegi mõningase austuse leidmisega.Miks? Mõned meenutused:
-Ega õpetajad ja medtöötajad streikinud väljakannatamatu otsese nälja pärast,tänavale tuldi ja töö katkestati ikka põhiliselt ebaõiglase suhtumise tõttu nende muredesse.Kas leidub meie seas inimene ,kes ütleb,et 101 "valitut" on vähemalt 5 korda paremad ning väärt kui õpetajad, vöi päästjad komandodes,politseinikud tänavail jne
-või kuidas hinnata kohtuniku tegevust,kes loeb 10 milj dollari pangast haihtumist panga juhile isegi mitte sümboolse --10% lise tasendusmakse vääriliseks,samas saadab mängleva kergusega sadu kordi väiksemate rahadega toimetanud kelmid pokrisse.
--Või lugematud miljonid maksumaksja raisatud raha mõne vahele jäänud maadevahetaja õigeksmõistmiseks.Head tasuvat õiguse mõistmist kohtunikele ,advokaatidele.Meie kõigi arvel.
--Või kogu nn "personaal pensionide" lugu,mis meenutab nõuka aegu inimeste lausjagamiseks"pühitsetuteks" ja lihtrahvaks,jne
Kui RK liikme palk oleks 1-2 keskmist saaksime tõenäoliselt märksa eetilisema taju ja käitumisega Rahva esindajad,kes võtaks ette kardinaalse valitsemise kulude ja seal hõivatute arvu selgitamise ning selle vastavusse viimisega riigi võimalustega.
Mõttetu asjaajamise kaotamise ja vajaliku optimeerimisega vabaneks arvukalt tublisid ametnikke,pressiesindajaid,kommunikatsiooni spetsialiste,nõunikke nii ministeeriumites kui ka lugematutes SA ja MTÜ-de tihnikus.Kes kõik saaksid lõpuks ometi end turumajanduses teostada.
Loen ettepanekut ka ise utopistlikuks aga ärevuseks on põhjust .Maailmas on valitsejad ridamisi kukkunud ja kukuvad veelgi.Seda ikka üle taluvuspiiri läinud ebaõigluse,mitte õiguse puudumise tõttu.Seda jääb neil kõigil ülegi! Meenutagem meie pea-justiits-rahandus-keskkonna ministrite esinemisi!
Tavaliselt langeb segadustesse ,palmialustes riikides lausa kaosesse, terve ühiskond.Mida see kaasa toob, saame igapäev otse TV-st näha.On kõigi huvides jälgida ja hoida õiguse-õigluse õrna vahekorda väljaspool plahvatuse piiri.
Vajame uut,südamega tehtud hoolivat elamist ja valitsemist reguleerivat põhiseadust.
Seniks aga kasutagem rahva otsedemokraatia ainukest võimalust-valitsejates häbitunde tekitamist!

Missing
Aa0114715
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile