Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Anu
Kikas
30.01.2013

Riigikogulastele tuleb kehtestada kindel palk, kus on hüvitised juba n-ö sees.

Iseseisvusaja kõige kuumema teema - Riigikogulaste palgad - lõpetaks kuluhüvitiste kaotamine, mis tooks kaasa küll palkade kasvu, ent suurendaks läbipaistvust ning kaotaks diskussiooni majoneesi ja Volvode üle. Riigikogu liikmetele on vaja kehtestada vastavalt tema staatusele üks ja kindel palk, mille eest võib rahvasaadik endale mida iganes osta, koormamata kulude hüvitamist vajavate tšekkidega Riigikogu kantselei raamatupidajaprouasid. Samuti on reform oluline ajakirjanduslikus mõistes: taasiseseisvumisaja ilmselt kõige kuumem avaliku sektori teema jaheneb, sest kaovad võimalused võrrelda erinevate riigikogulaste vahel kuluhüvitustšekke, sildistada riigikogulasi vastavalt nende hüvitustšekkidel märgitud eksklusiivsematele produktidele (näiteks Majoneesi-Jaan) ning vaevalt, et ettevõte, mis Eestis Volvosid edasi müüb, enam niivõrd palju tähelepanu saaks kui viimasel ajal.

Minnes ajaloos veidi tagasi selgub, et tegelikult on riigikogulaste hüvitised määratud neile assistentide palkamiseks. Seetõttu tundub praegune hüvitisi puudutav süsteem eriti hambutu.

Kuluhüvitiste kaotamisega kerkib paljude jaoks üles maailmalõpu tähtsusega kartus – riigikogulaste palgad kasvavad. Tõsi, sellisel juhul need seda teeksid, kuid tihtipeale tuletame üksteisele ja välisriikidele meelde, et Eesti rahvas on mitusada aastat orjapõlve üle elanud, mistõttu elame üle ka riigikogulaste palgasüsteemi muutuse. President Ilves on oma kõnedes mitmeid kordi rõhutanud, et Eesti on küps riik. Enamikul juhtudest ta oma väites ei eksi, kuid sageli peame õppima märkama enda ümber lihtsaid lahendusi ja võimalusi.

Tsiteerides Francis Baconit: „Raha on nagu sõnnik: kui seda laiali ei loobita, on tast vähe kasu.“ Kasu aga siinjuures oleneb sellest, kuhu raha laiali loopida. Nii-öelda loopides seda kindla põhimõtte ja loomulikult ka töö eest riigikogulaste ühtsesse palgafondi, mis ei annaks enam võimalusi kulude hüvitamiseks, oleks sellel rahal kasu. Sellisel juhul anname panuse ka valimiskultuuri edendamisesse, millest tulenevalt ei saa sõbrad või sõbrannad pärast iga nelja aastat kokku, et koos lugeda kokku mõne saadiku sõidetud kilomeetreid ja ostetud kringleid võrreldes neid saadiku poolt esitatud tšekkidega kulude hüvitamiseks, vaid räägitakse tõsiselt saadiku poolt tehtud reaalses tööst Eesti edendamisel. Sellisel juhul saame tõesti öelda, et raha on tõesti sõnnik ja see ongi meie tuleviku väetis.

Missing Missing %c3%9cllar-metsand-150x150 Missing Missing Missing Missing Passipilt_eero_rang Heli_koit Missing Missing Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010 Missing Missing Mati2 Missing Missing My Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing
Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile