Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Aa0183157 Meelis
Kaldalu
07.01.2013

IGA VALIJA ON DOONOR, iga-aastane rahaosaku määramine koos tulumaksu aruandega.

Idee on hea ja lihtne, ja samas paljutahulise mõjuga meie poliitmaastikule.

Koos tulumaksu deklareerimisega on igal valimisõigusega isikul igal aastal võimalus proportsionaalselt annetada n tugrikut oma lemmikpartei kaukasse, igal füüsilisel maksumaksjal, kes ei ole valimisõigulslik, vastavalt n/m tugrikut.

Mis muutub? Laguneb kinnistunud poliithierarhia, mis on nii ehk naa ohtlikult murenenud, tekivad uued iilid, uued ideed, uus motivatsioon neid tõestada, uus hingamine, soov kaasa rääkida, ja uus veendumus, et MU SÕNAL ON KAALU, isegi kui ma olen tavaskodanik.

Aa0183157 Missing Missing Missing Alari_synna_profiil_v%c3%a4ike_mv_yp Missing Missing 39107090296 Missing Mina_10dd 419489_535560476459101_806666271_n Missing Photo Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Maikel_msn_49 Missing Missing Missing Erakond96 Mina Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010 Missing
Elver-sarvedega-220 Missing Missing 28051_477328542290065_2050125831_n Dsc_0299 Missing Missing Imgp0026 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Hajagraafiku sisse seadmine

Elver Loho arvas et ideest tuleneb iga aastane sopaloopimine tulumaksu deklareerimise perioodil. See on terane märkus, kuid veelgi terasem on sellisel juhul hajutada annetuse määramine juhumeetodil, nii et igal inimesel on erinev kuupäev mil ta teeb oma annetuse. Oleme veelgi teravamad! Ärme lõhume idee tuuma, kui saame selle vormi täiendada!!

Meelis Kaldalu
07. jaanuar

Valiku muutmine kuupõhiseks

Elver Loho poolt välja toodud sopaloopimise saab ära hoida kui lubada kodanikel oma valikut muuta üks kord kuus mitte üks kord aastas. Tehniliselt ei tohiks see mingeid probleeme valmistada. Saame ju ka elektrimüüjat muuta kord kuus, ettevõtted esitavad maksudeklaratsiooni kord kuus jne.

Summa mis erakondadele igakuiselt määratakse võiks olla siiski fikseeritud, mitte sõltuvuses inimese sissetuleku suurusest. Umbes nii, et pragu riigieelarvest erakondadele minev raha lüüakse pooleks. Pool läheb endiselt eelmistel valimistel saadud häälte arvu järgi ja teine pool jagatakse laiali vastavalt kodanike poolt igakuiselt muudetavatele eelistustele.

Praegu kehtiva iganenud demokraatilise mudeli probleem ongi, et kodanik saab riigi juhtimises kaasa rääkida vaid iga 4 aasta tagant. Vaja oleks rohkem hoobasid, millega kodanikud saavad tihedamalt oma arvamust avaldada. See ettapenk oleks üks neist hoobadest, aga kindlasti mitte ainus ja piisav.

Jaak Sarv
08. jaanuar

Erakondade kõrval peaks saama toetada kõiki MTÜ-sid

See tundub võib-olla off-topic, aga ma ei piirduks sellega, et valida saab vaid, millisele erakonnale oma rahaühik suunata. Siis võiks juba rääkida sellest, et iga inimene otsustab, millise valdkonnaga tegelevat MTÜ-d toetab - kas suunab oma raha mõnele erakonnale, kodukohas olulisele vabaühendusele, kultuurivaldkonda, sporti või kuhu iganes.

Maria Mölder
07. jaanuar

Iga-aastane reklaamikampaania

Selline muudatus tekitaks iga-aastase olukorra, kus tulumaksu deklareerimise perioodil toimub kõige hullem erakondade omavaheline sopaloopimine ja enesereklaam, et hetke-emotsiooni najal inimene "valet" erakonda ei toetaks ja raha ikka "õigele" saadaks.

Elver Loho
07. jaanuar

Ettepanek ei lahenda probleemi

Kui probleemiks on kinnistunud poliithierarhia, siis see ettepanek minu meelest ei lahenda seda. Elver kirjeldas üsna hästi, mis ettepaneku jõustumisel juhtuma hakkab.

Uued iilid, ideed, motivatsioon jms on inimestes kinni.

Rudolf Osman
07. jaanuar

Hajagraafik

Hajagraafik muudaks asja veelgi keerulisemaks, MTAle tuleks juurde hunnik tööd (bürokraatiamasinavärk suureneks), inimesed oleks vihased, sest nad peavad nendele pagana poliitikute pärast jälle lisatoiminguid tegema, ning lõpuks annetaksidki oma raha ainult erakondade noortekogud ja niisama huvilised. Samuti muudaks see meie süsteemi veelgi populistlikumaks.

Sander Maripuu
07. jaanuar