Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Krister
Kaasik
30.01.2013

Mõned mõtted, mida peab meie riigis muutma.

1. Palkade maksmisel arvestada kogu ettevõttele tuleva koormusega (kõik maksud), et kodanik teaks palju tööandja peab maksma. Kui inimene tahtis palgaks 10 000 EEK (Eesti krooniga on lihtsam näiteid tuua) siis tööandja pidi välja maksma koos kõikide maksudega umbes 17 300 EEK. Tööandja võiks nimetatud summa kanda töötaja arvele, kust edasi Maksuamet võtab maksudeks selle nn 7 300 EEK. Sellisel juhul näeks töötaja, palju ta tegelikult makse tasub ja hakkaks rohkem nõudma riigilt (näiteks pöördudes politseisse, arsti vastuvõtul jne). Sellisel moel tekiks kodanike ühiskond, kes teavad palju nad annavad ja tahavad loomulikult ka selle eest midagi vastu saada. Inglismaal räägitakse tööle asumisel aastapalgast ja seda täies summas koos maksudega.
2. Firmadel muuta käibemaksu arvestus kassapõhiseks, st enne ei saa käibemaksu tagasi küsida, kui nimetatud arve tasutud on. Täna tegutsevad firmad, kes jätavad arve tasumata aga maksuametist küsivad neile esitatud arve pealt käibemaksu tagasi. Muutus ei laseks petturitel enam nii vabalt teisi ja riiki petta.
3. Kui äriregistris registreeritakse firma, mis tekitab teistele juriidilistele ja füüsilistele isikutele kahju, peaks äriregister ka vastutama, kui laseb näiteks korduvalt riiki või äripartnereid petnud isikul asutada uue juriidilise keha ja oma tegevust jätkata. Täna puudub kontroll, olemas on vaid register, kus jälgitakse vaid teisejärgulisi andmeid.
4. Ja loomulikult valimistest rääkides peaks valija saama valida isikut oma kindlate vaadetega, mitte mingit seltskonda oma pingereaga. Samuti peaks saama saadikuid tagasi kutsuda, kui nad osutuvad näiteks valelikeks. Riigi juhtimisele saaks siis kaasata oma ala asjatundjaid, mitte karjääripoliitikuid, kes tegelevad peamiselt oma jalgealuse ja tuleviku kindlustamisega ja kellel ei jätku kahjuks sisuliste asjade jaoks enam aega.
5. Poliitikast rääkides peaks rohkem tähelepanu pöörama poliitikute sõnavõttudele. Meil ei tohiks olla armastatud poliitikud, kelle sõnavõtud on paljusõnalised aga sisu puudub. Täna on "hea poliitik" see, kes oskab rääkida kõigest kõike, midagi päris täpselt teadmata ja muuta oma jutu sõnavõtuks, kust sisu puudub. Loomulikult on täna hinnatud oskus muuta sujuvalt jututeemat, kui neile näiteks esitatud jututeema ei meeldi.
Hea poliitik peab olema konkreetne ja oskama rääkida arusaadavalt.
6. Vähendada riigis valitsevat bürokraatiat. Lõpetada inimeste alaväärtustamine, näiteks kui lasteaia kasvatajale makstakse ca 360 EUR palka, siis poliitikute palgatase ületab selle kümnetes kordades. Kaotada eripensionid ja muud soodustused, millega püütakse ühiskonda kastistada.

Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile