Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Mpilt Mario
Talvist
31.01.2013

Kuidas teha nii, et Eestis oleks vähem jamasid? Vol 2

...(jätkub) Samuti on täna vaja anda "avanssi" vaid 2-le erakonnale, et saada soovitud otsus sinu kasuks (riigihanke võit, elamisluba jms jamad), kuid kui pead arvestama 101 erineva isikuga, keda rahvas saab alati välja vahetada, ei ole suurte annetuste kahtlane jagamine erakondadele enam mingi probleem. Vastutus tähendab ka aruandlust (vastavalt vajadusele) oma piirkonnas, tagasisidet rahva ja riigimehe vahel. Ehk nii ei irdu ka rahvas võimust ja otsustest. Siinkohal võib igaüks teha pausi ning kokku arvutada miljonid eurod, mis maksumaksjana maksame otseselt ja kaudselt valimisjantide ja kahtlaste rahastamiste elluviimiseks. Laualt on kadunud ka probleemid erinevat liiki broileritega, seemnete ja actadega, koledad valimisplakatid ja kohukesed, vastutusest on oluliselt raskem kõrvale hiilida, inimeste heaolu nimel käib töö (loodetavasti enamike tulevaste riigimeeste osas) igapäevaselt, mitte ainult valimisaastal.
Kui kujutate ette olukorda, kus kõneainet pakub uus, läbiräägitud ja hea loodav seadus meie kõigi, mitte mõne kasuks versus järjekordne poliitiline skandaal, siis täna selline elementaarne asjade käik on vaata et uskumatu.
KOV-i valimistel on mõistlik ära unustada tänane näiline omavalitsuste liitmine- las nad tühjad olla, kui ei julgeta oma vallavanemakohti ohvriks tuua. Minu ettepanekul tuleks valida Maakonna- ja Linnavolikogusid. Seega üks volikogu on iga ca 30 000-40 000 inimese kohta. Iga tänane vald saab automaatselt Maakonnavolikogu valimistel 1 esindaja ning linn Linnaavolikogu valimistel 5 esindajat- seega ei ole vaja muuta inimestele nii armsaid vallapiire/linnapiire. Lisaks annaks valdade puhul iga 10 000 inimest 1 esindaja, mis koefitsendi alusel valdade vahel ära jagataks (täpne koef. skeem detailiseerida), väikelinnade (kuni 50 000 el.) puhul annab iga 3000 inimest 1 lisa esindajakoha ning üle 50 000 el. linnade puhul iga 5000 inimest annab 1 lisa esindajakoha). Kaks näidet: Saaremaa- 16 valda (20 000 el.) ja 1 linn (15 000el). Seega 16+2 esindajat Maakonna volikogus ja 5+5 esindajat Linnavolikogus. Tallinna puhul oleks 5+80 esindajat Linnavolikogus, sh näiteks Lasnamäelt 23 esindajat ja Piritalt 3 esindajat. Kandidatuuri esitamise, tagasikutsumise, vastutuse ja muude seotud küsimuste osas lähtuksin juba RK valimiste idee juures väljatoodust.

Kui ülalpooltoodu osaliselt või tervikuna saab peale detailiseerimist laiema poolehoiu osaliseks, sooviks kohe kasutada üht ettepanekutest- idee panna rahvahääletusele ning ilma tänaseid suuremas osas omakasupüüdlikke poliitikuid kaasamata kas asi ära teha või rahvale mittesobivuse korral ideid veel täiendada.

On aeg hakata ravima haigust, mitte sümptomeid.

Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile