Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Koostöö
Kogu
31.01.2013

Igaaastane referendum 20.augustil

Ettepaneku autor Marek Tamm, saabus e-posti teel:
Olulisema tähtsusega riiklikud ja omavalitsuste küsimused otsustatakse osalusdemokraatia igaaastastel referendumitel mis toimuks eelkõige elektroonilises keskkonnas ja seda tehtaks iga aasta 20. Augustil.

Missing 2003.01.20.passipilt Missing Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010 Mati2 Missing Missing Missing 76052_10150134996984908_7612480_n
Marektamm-5
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Haritud eesti rahvale peaks andma E-demokraatia.

"It has been said that democracy is the worst form of government except all the others that have been tried". Sir Winston Churchill Briti poliitik (1874 - 1965)
Selles kuulsas tsitaadis esineb "except" sidesõnana. Ettepaneku kohaselt tõstaksime siis esindusdemokraatia, mille puudusi ju Churchill möönab, sinna tsitaadi tagumisse osasse "all the others".
Esindusdemokraatia puudused Eestimaal
1. Sajanditevanune esindusdemokraatia on teatavasti kulukas, kohmakas ja sünnitab meie korporatiivses ühiskonnas parteisõdureid, kes rahvale valetamist oma parteiliseks kohuseks loevad.
2.Isegi Nõuka-ajal kaasati "parteitud" tolleaegsesse valimisfarssi, aga vabas Eestis peab õiguskantsler võitlema valimisliitude moodustamise võimaluse eest KOV-valimistel.
3. Superfilm LINCOLN näitab õpetlikult, kuivõrd manipuleeritav oli esindusdemokraatia ja kuivõrd paratamatu oli isegi verise sõja jätkamine ainult selle nimel et läheks läbi USA Põhiseaduse 13. Parandus.

Juhan Koni
31. jaanuar

Osalusdemokraatia laienemine

+ Riigi kõrgeima võimu kandja väärib osalust demokraatlike otsuste tegemisel ning suurema kaasatuse tunnet ühiskondlike asjade ajamisel.
+ Osalemise võimalus võiks tõsta kodanike huvi poliitiliste protsesside vastu. Sellega kaasneks kodanike teadlikkuse kasv. Teadlikkus on demokraatia alus.
- Eksisteerib oht, et referendumil osalejad ei teadvusta otsustamisele esitatud ettepanekute tegelikku sisu, vaid lähtutakse pinnapealseist kirjeldusist. Iga-aastased referendumid eeldavad ühiskondliku debati kasvu ning kodanike suuremat huvitatust päevaküsimusist. Referendumi lähenemine võib seda huvi iseenesest tõsta, kuid ei pruugi. Mingil viisil tuleks kindlustada langetatavate otsuste lähtumine sisulistest argumentidest.
- Otsustamise viimine elektroonilisse keskkonda viib selle eemale mõnedest kodanikerühmadest (vt. ka rahvakogus e-valimiste vastaste ettepanekute hulka). Seega referendumi otsused ei eviks nõnda laia kandepinda kui nad võiksid evida.

link: muasaasu.wordpress.com/

Kaarel Vaidla
31. jaanuar