Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

2003.01.20.passipilt Juhan
Koni
31.01.2013

Haritud eesti rahvale peaks andma uue valitsemise vormi: E-demokraatia

"It has been said that democracy is the worst form of government except all the others that have been tried". Sir Winston Churchill Briti poliitik (1874 - 1965)
Selles kuulsas tsitaadis esineb "except" sidesõnana. Ettepaneku kohaselt tõstaksime siis esindusdemokraatia, mille puudusi ju Churchill möönab, sinna tsitaadi tagumisse osasse "all the others".
Esindusdemokraatia puudused
1. Sajanditevanune esindusdemokraatia on teatavasti kulukas, kohmakas ja sünnitab parteisõdureid, kes rahvale valetamist oma parteiliseks kohuseks loevad.
2.Isegi Nõuka-ajal kaasati "parteitud" tolleaegsesse valimisfarssi, aga vabas Eestis peab õiguskantsler võitlema valimisliitude moodustamise võimaluse eest KOV-valimistel. Mulle tuttavat parteibroilerit pani isegi selline rahva kaasamise võimalus nördima. Seda halvem parteile, us säherdune broiler karjääri teeb!
3. Superfilm LINCOLN näitab, kuivõrd manipuleeritav oli esindusdemokraatia ja kuivõrd paratamatu oli isegi verise sõja jätkamine ainult selle nimel et läheks läbi USA Põhiseaduse 13. Parandus.
E-demokraatia hüved:
- kodanike kaubanduslikke eelistusi komertshuvidest lähtudes juba kogutakse, avalik huvi võiks koguda ja institutsioonideks või normideks kujundada ka kodanike poliitilisi eelistusi;
- oleks ehk odavam kui kirjaoskamatu rahva tarvis kunagi kujundatud esindusvormide ülalpidamine veel XXI sajandil;
- pidev kontaktis olemine rahva meelsusega hoiaks ära poliitika tegemise tänaval, mis on viimasel ajal nähtavasti ärgitatud võimuesindajate ignorantsusest ja parteisõdurite ülbest valetamisest.

Konkreetsed E-demokraatia vormid, samuti puudused, mis, Churchilli sõnadega, teeksid ka sellest "kõige halvema valitsemise vormi", eks see selguks käesolevates aruteludes, aga ka Riigikogu, tõenäoliselt alalhoidlikus toimimises.

Yyyyy Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

mnjaa

Kui vaadata kuidas politrukid telekas seda Ee-d iga lause vahele venitavad, nii, et lause venib nii pikaks, et tähelepanu enam ei suuda seda kogelemist jälgida, siis tuleb nentida, et meil ongi E-demokraatia ja meid E-esindavad E-valitud E-demokraadid, kes on, eeee, E-eriti demokraatlikud inimesed, võrreldes rahvaenamusega.

Aare Sisask
31. jaanuar