Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Toivo
Laht
31.01.2013

KOV eelarve mõjutav RK otsus suurem häälteenamus või KOV Kogu lihttoetus enne

Otsusele peaks kas enne saama KOV-ide lihttoetuse, s.t. poolt on rohkem kui vastu või siis peaks olema suurem poolthäältenõue vastava seadusesätte või otsuse tegemisel Riigikogus.

Sundpolitiseerumine väheneb, kui omavalitsuste eelarveid mõjutavaid otsuseid ei määraks üksi riigis valitseva koalitsiiooni kihk kas ära teha või riigieelarvet lappida omavalitsuste seniste tuluallikate arvel. Omavalitsemist mõjutavad otsused peavad saama kvalifitseeritud enamuse heakskiidu, sest tehgemist on ju põhiseadusega kaitstava teise valitsemistasaniga. Samuti võiks olla võimalik KOV-idel kokku kutsuda ühist esinduskogu selliste otsuste tagasilükkamiseks või vaidlustamiseks või riigieelarve protsessis lihthäälteenamusega nõusoleku andmiseks. See küll eeldaks ka ettepanekuid, mis annaks mingile institustsioonile (kas presidendile või ombutsmanile vms) õiguse sellist kogu otsust küsida (kokku kutsuda).
Omavalitsuste suurem sõltumatus ja väiksem mõjutatavus riigipoliitilise tasandi otsustest vähendaks ka politiseerituse survet ametniketasandile nii KOV-is kui riigiasutustes.

Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile