Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Toivo
Laht
31.01.2013

KOV-de kaasamine neid mõjutavate RK otsustustel (seadus vms.)

KOV-de eelarvet mõjutav RK otsustus (seadus vm. norm, tuluosa nt. mõjutav või kohustusi lisav) vajab suuremat häälteenamust või otsustuse põhimõtteline osa KOV-de mingit lihttoetust enne jõustamist. Lihttoetusena on käsitletav suurem toetavate häälte arv võrreldes vastuhäältega. Siin variante, kas sellise otsuse teeb KOV valitsus, volikogu või kogunisti KOV-ide esinduskogu (mingid olemasolevad koostöövormid nagu Liit või piirkondlikud; või nt KOV Kogu, mille kokku kutsub ombutsman või president teatud juhtudel võ teatud regulaarsusega - sõltuvalt kuidas kaasamisvormi lahendataks).
Omavalitsemist mõjutavad otsustused peavad saama kvalifitseeritud enamuse toetuse, sest tegemist on ju põhiseadusega kaitstava teise valitsemistasaniga. Samuti võiks olla võimalik KOV-idel kokku kutsuda ühist esinduskogu selliste otsuste tagasilükkamiseks või vaidlustamiseks või riigieelarve koostamise protsessis lihthäälteenamusega toetuse andmiseks.
See küll eeldaks rahvakogusse ka kaasamise teisi ettepanekuid, mis annaks mingile institutsioonile (kas presidendile või ombutsmanile vms) õiguse sellist kogu otsust küsida (kokku kutsuda).

Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile