Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Priit
Raspel
31.01.2013

Kaasatuse üheks aluseks on arusaamine riigikogulaste tegevusest

Riigikogulased räägivad pidevalt sellest, kuidas nad oma valijatega kohtuvad. Mina pole veel kohanud ühtegi valijat, kes oma valituga kohtunud oleks. Samas, on ainult teatav hulk inimesi, kes vajavad oma valituga näost-näkku kohtumist. Need kellel on ehk mõni probleem. Enamiku puhul piisaks sellest, et järgmisteks valimisteks oleks võimalik luua endale arusaam, kas see valitu millegi sisulisega tegeles kah.

Sageli jääb nende jutust üsna arusaamatu mulje, millega nad ikkagi tegelevad. Samas ju nad millegagi tegelevad ja tahaks teada millega - siis oskaks aru saada, kes on "vedaja" ja kes "lohiseja" ja kes kunas ja kus kellega kohtus.

Ei ole ilmselt mõeldav, et enamik riigikogulasi ilma päevaseid plaane tegemata elaks. Neid, kes ilma päevaplaanita elada suudavad ei ole mõtet tagasi valida.

Seega on kolm asja, mis on vaja selgeks teha - kes nendest ei tee midagi, kes nendest tegelevad pagan teab millega ja kes tegelevad sisulise tööga. Asja lahendus on väga lihtne.

Riigikogu infosüsteemi tuleb tekitada riigikogulaste päevaplaanide portaal, kus kõigile oleks näha, millega nad tegelevad - millal on istungitel ja millal kallimatega lõunas puhkusel jms.

Selle päevaplaani konto loodaks igale riigikogulasele tema tahtest sõltumatult. See, kas ta seda täidab on tema asi. Järeldused teeb rahvas.

Kuna päevaplaani tuleb pidada nii või teisiti, siis selle elektrooniliselt pidamine ei tohiks olla suur probleem. Lisaks sellele saab selle teha nii, et seda saab sünkroniseerida telefonide, Pad-ide ja arvutitega.

Kui nüüd keegi arvab, et riigikogulase päevaplaani avalikustamine teeb ta elu raskeks ja ta enda füüsiliselt rünnatavaks (kuna on teada kus ta mingil ajajhetkel on) siis selle saab ellimineerida suhteliselt lihtsalt - päevaplaan tehakse avalikusk näiteks kaks päeva hilejm. See on puhas tehniline piirang. Selline paari päevane viide võimaldak sinna teha veel korrektuure enne nende avalikustamist.

Lisaks sellele peaks see päevaplaani süsteem pidama arvestust selle kohta, millal mingi muudatus sisse pandi. Mitte kogu ajaloo ulatuses vaid ainult nende muudatuste ulatuses, mis tehti päevaplaani tagant järele so. pärast avalikustamise kuupäeva saabumist. Siis saaks vaadata poliitikute päevaplaane koos nendesse tehtud hilisemate muudatuste/vassimistega.

Süsteemis peaks olemas olema ka va vaikimisi teade, mida näidatakse selle päeva kohta kuhu pole märgitud ühtegi tegevust. Kui päevas ei ole ühtegi märget siis näidataks näiteks teksti "Täna ei teinud ma mitte midagi olulist".

Konkreetsele päevale peaks päevaplaani omanik saama kirjutada kogu päeva kirjeldavat teksti.

Päevaplaani iga punkti juurde peaks selle omanik saama soovi korral lisada pikemaid tekste ja linke.

Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile