Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Madis
Olm
31.01.2013

Rahastamine

Rahastamine
Kuidas kujundada parteide rahastamist, peaks lähtuma demokraatia ja Eesti rahva huvidest, mitte erakondade huvidest. Et Eesti rahval oleks võimalus teha sõltumatu valik, on neil õigus saada korralikku infot iga erakonna ja üksikkandidaadi poliitilise platformi ja eeloleva valimisperioodi lubaduste kohta. Samuti selgitust, kuidas lubadusi on mõeldud läbi viia. Igale valimisel osalevale erakonnale ja üksikkandidaadile peaks tagama võrdsed võimalused.
Riigieelarvest peaks eraldama raha selle info levitamiseks igale Eesti kodule.
Samuti tuleks lihtsustada uute erakondade loomist ja üksikisikute kandideerimist, see tagaks laiema valikuvõimaluse. Kui riik võtab endale kanda eelpoolloetletud kulud, pole parteidel vaja suuremat rahastamist.

Reklaam
Et ühel erakonnal on suuremad annetused kui teisel tähedab, et nendel on suuremad võimalused raha abil Eesti rahvast mõjutada kui teistel. Seega rikutakse võrdsete võimaluste printsiipi. Poliitilise platformi sisu peaks olema otsustav valimiste tulemusele, mitte valimisplakatitel reklaamitud “ilusad” näod koos slõuganitega.
Välisreklaami ja telekareklaami tuleks piirata või keelata. Asendada võiks rohkemate debattidega riigi televisiooni ja -raadio kanalites.

Annetused
Pole võimalik eristada, miks keegi teeb annetusi. Kas siin on ideoloogilised põhjused või lihtsalt altkäemaks selleks, et riigikogus või erinevates otsustusorganites oma
soove ellu viia? Samuti võib kahtlustada, et valitud isikud, kes teevad suurannetusi, maksavad oma riigikogus, volikogus või erinevates nõukogudes kättesaadud kohad kinni?

Rikkad inimesed püüavad annetuste kaudu kindlustada endale ka edaspidi erinevaid eeliseid, nagu madalad maksud jne. Kuid see pole seotud demokraatiaga, pigem on see “ökonoomse vägivallaga,” näiteks reklaami rahastamisega rahvale udu silma ajamine.

Annetusi tuleb kõvasti piirata, näiteks 300-600 eurot aastas. Kui on palju toetajaid, jätkub väikestest annetustest ja erakonnad ei pea tundma ennast kohustatud ühel või teisel moel vastuteenet teha. Suured annetused jätava ilmselgelt mulje, et annetaja soovib oma tahtmist raha kaudu kindlustada või peale suruda. Pole mingi demokraatia kui raha võrdub õigusega.

Aa0105981_id_kaart Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile