Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Albert
Kopjev
31.01.2013

E-demokraatia Teen ettepaneku kuidas Eestis rakendada otsedemokraatia võimalust

Maailmas on palju räägitud Direct Demokraatiast (ehk Otsedemokraatiast, lisainfo vt. http://et.wikipedia.org/wiki/Otsedemokraatia), kuid praktilist kasutamist vähemalt mina siiamaani ei näinud. Inimesed pole ka eriti rahul riigikogu tööprintsiibiga, kus pärast valimist tihti kõik poliitilised lubadused unustatakse ning puudub võimalus otsustele mõjuda. Enda ideega teen ettepaneku kuidas Eestis rakendada otsedemokraatia võimalust.

Kõigepealt tuleb registreerida erakonda, mille programmi peapunktiks ongi töö riigikogus otsedemokraatia põhimõtttete alusel.

Järgmise samm on tarkvara arendus, mis võimaldab luua infovälja, kus on nähtavad töös olevad seadused ning iga kodanikule on antud võimalus seda toetada või tagasi lükkata nn online reziimis.

Kui tarkvara on valmis siis tuleb reklaami ehk PRi aeg, mille jooksul saab seda tarkvarat inimestele tutvustada, teha proovkatsetusi, samas reklaamida erakonda.

Seejärel erakond peab ka kandideerima riigikoguvalimistel. Juhul kui partei sattub riigikogusse siis iga seaduse vastuvõtmisel iga erakonna liige hääletab täpselt sama nagu tarkvara andmetest enamus.

Järgmine samm on kodanikute ettepanekute korjamine seadusandluse muutmise osas ning selle hinnang sama tarkvara kasutusel. Tulemusena on uute seaduste koostamine ning esitamine riigikogus.

Loodan, et kõik riigikogulased ka on huvitatud tutvuda tarkvara statistilistega andmetega enne hääletamist. Oleks ka hea igal riigikogu istungil tarkvara kaudu näidata iga riigikogu liige hääletamise tulemust iga seaduse või määruse vastuvõtmise kohta.

Jään ootama Teie kommentaarid idee rakendamise võimalusest Eestis. Palun olge mõistlikult enda kriitika esitamises, arvestades ei mul puudub poliitilise asjajamise kogemus. Olen ka valmis diskuteerida.

76052_10150134996984908_7612480_n
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Ei ole vaja erakonda

- Protsessi juures tundub erakonna loomine ülemäärane. Piisab nn. Islandi süsteemist (vt. link). Vastavas võrgukeskkonnas enim hääli saanud ettepanekud lähevad Riigikokku ehk siis rahvaalgatusliku seaduseelnõu või -muudatuse võimaldumine.
+ Põhimõtteliselt aga seesuguse keskkonna poolt, sest see tõepoolest osalusdemokraatlik ning annaks kodanikele suurepärase väljundi oma võimu teostamiseks ja arvamuse väljendamiseks. Seesugune keskkond võimaldab laiaulatusliku debati kodanike tasandil, mis praegusel hetkel meie ühiskonnas puudub.

link: www.rahvakogu.ee/ideas/118-rahvaalgatus-islandi-susteemi-jargi-ideede-esitamine-haaletamine-teostamine

Kaarel Vaidla
31. jaanuar