Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Matti
Karja
31.01.2013

Rahastada erakondi vaid riigieelarvest

Erakondade varjatud rahastamise vajadus väheneks oluliselt, kui erakondi rahastatakse vaid riigieelarvest. Kui suudetakse valimisreklaami keelustamise, väiksemate parteikontorite jms kaudu vähendada erakondade rahavajadust, siis võiks see olla see ka valijatele aktsepteeritav lahendus. See ei tähendaks, et meie tänased ja tulevased tublid äriliidrid ei võiks erakondi toetada, aga seda tehtaks läbipaistvalt vaid läbi riigikassa. Ei toetaks konkreetset erakonda, vaid pigem maailmavaadet (parempolne, tsentraalne, vasakpoolne) ja vastavalt laekumistele, valimistulemustele ja riigipoolse mehanismile jagatakse erakondadele (s.h uutele tulijatele) riigieelarvest raha. Selline lahendus vähendaks oluliselt ka korruptsiooni.

Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Põlistab kehtiva seisu

See loob olukorra, kus erakonnad muutuvad riigi ripatsiteks ja neil puudub vabale ühiskonnale omane võime olla iseteadlik, initsiatiivikas ja leidlik. Opositsioon oleks kergesti tasalülitatav, sillutuks tee üheparteisüsteemile.
Sel juhul oleks erakonna põhitegevus suunatud vaid rahastamise saavutamisele, liikmeskonna otsused oleksid teisejärgulised ja raha saamise otsustamine oleks ikkagi nendesamade erakondlaste käes, kes võimul, seega "selfdealing". Senine erakondlik struktuur põlistuks, suureneks praeguste erakondade ringkaitse uute tulijate vastu. Selline finantseerimine on kõigist mõeldavatest halvim.

Ardo Ojasalu
31. jaanuar