Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

217753_198506916855569_8227029_n Paul
Pihlak
31.01.2013

Anda riik kodanikele tagasi.

Riigi depolitiseerimine ja kodanikele tagasiandmine.
Kui tahta, et midagi päriselt muutuks, siis pelgalt kosmeetikast ei piisa. Riigireform - kandvateks teemadeks valimisseadus ning haldusreform.
Miks peab valimistel kandideerimiseks olema ilmtingimata erakond? Miks ei või kandidaate üles seada Põllumeeste Kogu, Ametiühingute Keskliit, Puudekallistajate Ühendus, jne.? Parlamendierakondade rahastamine peaks piirduma elementaarsega: 100 m2 büroo Tallinna kesklinnas, peasekretäri assistendi ja raamatupidaja palgakulu (st organisatsiooni toimimine oleks tagatud). Muu eest hoolitsegu liikmemaksud ja igaühe initsiatiivikus. Kui liikmed ise oma ühingust ega ideedest ei hooli (= liikmemaksu ei taha maksta), miks peab maksumaksja selle lusti kinni maksma?
Haldusreform on tähtis, kuna hetkel on KOV funktsioon olla valimisjaoskond ning arusaamatu skeemi järgi koguda edasiantavaid hääli, samal ajal pakkuda tööd ja leiba erakondade kohalikele funktsionäridele. Kui kõigepealt fikseerida kodaniku ja riigi huvid ja kohustused, millised on teenused mida peab igas külanõukogus osutatama, alles siis saab öelda, kui väike või suur omavalitsus suudab "toime tulla" (aga siin tuleb mängu ka maksureform: tulumaksust KOV'le jääv maksude osa jms). Aga mitte mingil juhul ei tohi Värskat ega Iisakut (ega kedagi teist) riigist "ära lõigata". Külaseltside teke on omal kombel umbusaldusavaldus - aktiivsete kogukonna liikmete loodud alternatiivne struktuur, sest vallavalitsuse palgalised broilerid ei saa asju tehtud. Needsamad külaseltsid peaksidki olema KOV'd. Aga valdade liitmise tulemusel hakkab meil olema lihtsalt vähem riiki, ilma et rumaluse ja alatuse määr väheneks.
(Jutt palju pikem, kuna mina ei usu et kosmeetilised korrektiivid ühes või teises väljapakutud valdkonnas muudaks me riiki paremaks või kodanikke õnnelikemaks, siis ei saa seda ka õigupoolest ühtegi pakutud lahtrisse 100% sobitada. Aga ei saanud kõike seda endale ka hoida :-))

Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile