Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Alari_synna_profiil_v%c3%a4ike_mv_yp Laur
Lõhmus
07.01.2013

Riigist väljuv kapital tuleb normaalselt maksustada!

Tarvis on välisinvestorite siin teenitud tulu riigist väljaviimisele normaalne tulumaks kehtestada. Muuhulgas ka kontsernisisene.
Kindlasti ei tohi seda teha liiga suure protsendiga - see halvendaks eesti atraktiivsust ettevõtluskeskkonnana ning seda pole tarvis. Küll aga on naeruväärne praegune süsteem, kus kontsernide sees viiakse riigist välja miljardeid eurosid eestlaste rügamise pealt teenitud tulu ning Vana Toomas raekoja tornis lööb tänutäheks kulpi ka..
Rootsi pankade näitel makstakse väljaviidavatest tuludest riigile ca 0,5%, ülejäänu eest ei vaevuta isegi tänama.
Normaalne protsent riigist väljaviidavale kapitalile oleks sõltuvalt tegevusalast 12 ja 18% vahel. Erinevalt eurotoetustest oleks sel juhul tegu ausa maksutuluga ning seda raha on riigile ka vaja.

Erisus tuleb siin siiski teha eesti kapitalil loodud ettevõtete välisturgudele minekul, seda tuleb võimalikult soodustada, sest pikas perspektiivis toob riigile reaalset rikkust juurde vaid hästitoimiv eksport, kõik muu on paigaltammumine ning pahatihti enesepetmine.

Aa0183157 Missing Missing Missing Ott_profiil Missing Alari_synna_profiil_v%c3%a4ike_mv_yp Rainern%c3%a4gu Missing Missing Missing Imgp0026 Missing Liivad%c3%bc%c3%bcnid Missing Img_1396-tinz Missing Missing Aivar Koala %c3%9cllar-metsand-150x150 Missing Toompeal Missing Missing Missing Missing Missing Missing Olavicv Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Top20 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing A1474685_copy Missing Missing Missing Poolas_2012 Missing Missing Snapshot_20130107_1 Missing Missing Missing Missing Missing Mina_2 Missing Missing Missing Missing Vello Missing Missing Missing Foto_padova_padova_europeade_2012_05_35 Facebook Missing Missing Missing Missing Missing Missing Kass_ja_mnp_x Missing Missing Missing Profiilipilt Missing 13853_100959249931921_3114382_n Missing Passipilt_eero_rang Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing X-3fd6008f-3fbe-41b2-b94c-e550aad5c7aa Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010 Missing Missing Missing Missing Missing Dsc_0014 Missing Missing Missing Missing Img_1227 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing 312059_256700954361669_6286429_n Missing Missing
Missing Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Võrdsus vs atraktiivsus

Ülarile:
Põhimõtteliselt olen võrdse maksustamise mõttega nõus - see oleks kõige lihtsam ja kõige ausam ja riigile ka kõige tulusam.
Siin aga tuleb teha põhjalikum analüüs teiste riikide ja ettevõtluskeskkondade kohta (mille tegemiseks mul hetkel sessi ajal aega pole..) - Meil ei ole vaja nii suurt maksustamist, et siinset elu arendav väliskapital lahkuks. Sestap pakkusin välja sellised protsendid.
Võrdluseks: Lätis on riigist väljuvale tulule maks 15%, Iirimaal 12,5%. Samas Saksamaal on see keskmiselt 29,8% ja majandus üldiselt õitseb. Siit edasi tulebki analüüsida maksuprotsendi suuruse tervikmõju..

Laur Lã•hmus
08. jaanuar

Väljuv kapital tuleb maksustada

Toetan riigist väljaviidavale kapitalile tulumaksu kehtestamist aga ainult sellisel juhul kui raha omanik kavatseb selle raha jäädavalt välja viia. Kui ta viib raha riigist välja selleks, et investeerida Eestis oleva firma paremaks toimimiseks, peaks see raha olema maksuvaba. Mul pole aimu kuidas seda kontrollida. Võib olla nii, et algul maksustada kogu väljaviidav raha aga hiljem kui maksuametile esitatakse dokumendid, mis tõestavad investeeringu tagasitulemist Eesti riiki, tagastaks maksuamet raha firmale

Raivo Blok
27. jaanuar

Vastus Laur´ile

Põhimõtteliselt olen nõus sellega, et 21% tulumaksu on liiga suur. Tulumaksumäär keskmiselt kogu riigis võiks olla 15-18%. Tulumaksust laekumata summa saaks kompenseerida näiteks käibemaksu tõusuga. Soomes on käibemaks tööstuskaupadel 24%. Kui me alandaks tulumaksu ja tõstaks käibemaksu, siis tavainimene ei kaotaks midagi (pigem võidaks), aga välisturist tooks meile raha rohkem sisse. Hetkel olen ise mitteresitent, kuid oman Eestis erinevaid ettevõtteid. Olen Soome resident, kuid plaanin lähiajal oma residentsust muuta riiki, kus puudub eraisikutele tulumaks või siis soetada endale offshore firma, mille kaudu võtta eesti firmast välja dividendid maksuvabalt. Seega, kui ma peaksin silmas ainult ennast, siis kindlasti ei oleks minu huvides, et väljuv kapital maksustataks, kuid paraku olen eestlane ja soovin, et Eestil läheks paremini. Kokkuvõtteks oleksn ma nõus maksma dividendidelt tulumaksu, kui see oleks kõigile võrdne. Siis poleks vaja otsida muid väljundeid ja luua offshore firmasid

Ülari Metsaveer
08. jaanuar

Maksustatagu raha liikumist

Ei ole vaja ehitada veelgi keerukamaid maksustamissüsteeme. Ja maksustamine peab olema võrdne.
Kuid lihtne ja õiglane meetod on maksustada elektroonilise raha liikumine, õigemini tuleb luua Maksekliiringu aktsiis. Kogu riigis ja riigist väljuv raha käigu läbi Maksekliiringu keskuse, sealhulgas kaardimaksed ja ka pangasisesed maksed. Igalt liikumiselt võetagu riiklik maks. Täna teevad seda kommertspangad ja on selliselt loonud loomuliku monopoli ja kartelli ning maksustavad kõik kanded vastavalt oma hinnakirjale. Kuna selline tegevus on võimalik edukalt ainult monopoolselt, siis miks mitte see võtta riigile. Pangad võivad ju siis loobuda omast massiivsest rahahalduse süsteemist. Nii on võimalik riigil kogu raha liikumine maksustada, juhtida riigi likviidsust ja olla kindel pankade maksevõime osas - nii peaks olema välistatud panganduse restruktureerimise võimalus. Kliiritud raha aga laenab riik edasi pankadele kes osutavad selle rahaga tavalist pangandusteenust - laenavad seda edasi.

Marek Mã„gi
08. jaanuar

Võrdle maksustamine kõigile

Maksustada tuleks kõiki võrdselt. Kui eesti ettevõtjad võtavad välja dividende ning maksavad 21%, siis peaks sama määr kehtima ka välisfirmadele ja mitteresitentidele. Kogu Eestis teenitud kasum, kui see võetakse dividendidena välja, tuleks maksustada võrdselt.

ü l a r i Metsaveer
07. jaanuar