Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Koostöö
Kogu
01.02.2013

Minu mõtteid

Ettepanekute autor Tiit Sepaste, saabus e-posti teel:
1. Selgitada poliitikutele, mis tähendab demokraatia - demo on rahvas
ja kraatia on võim ja need partei funktsionäärid, kes on saanud igasugustusse kogudesse parteide nimekirjade alusel ei esinda rahvast - nad esindavad oma parteid.
2. Erakondade - sisuliselt võimul olevate või võimu jägavate kodanike ühendused - rahastamine tuleb kindlasti ringi vaadata. Miks peab riik oma vahenditest- mis on tegelikult rahva raha - maksma erakondade poliitikute valimispropaganda eest.
3. Kindlasti ei tohi erakondasid, kes on maksuvõlglased ja neid erakondasid kelle liikmed ei tasu liikmemaksu, riigi poolt toetada
4. Erakondade liikmemaks peaks olema vähemalt 3% nii nagu Kommunistlikus parteis (või 5%, või 7%) ning lõpetada erekondade riigi poolne toetamine. Milleks rahvas peab maksma selleks, et keegi püsiks võimul
5.Riigikogus ja üldse tuleb järgida Eesti Vabariigi seaduseid. Riigikogulased siiani saavad palka tööluuside eest ja millegi pärast on seal osalevatele partei funktsionääridele ( 9 inimest Riigikogus on saadikud- saanud saadikuks saamiseks nõutud hääled) korteri kompensatsioon ja lisatasud. Kui sa kandideerid Riigikokku, pead teadma kui palju maksab koreter Tallinnas, kuidas tööle saada ja mille eest valimistel toetanud sõpradele välja teha. Mina ei ole siiani veel ühtegi riigikogulast oma silmaga näinud.
6. Tuleb keelustada üle teatud summa (näit 2000 EUR) riigilt oma töö eest saavatel kogulaste ja teistel töötajatel tasustav kõrvaltegevus.Kui inimese ajud on koormatud eelseisva esietendusega , kuskil loengu ettevalmistamisega, mingi asutuse nõukogus tekkivate probleemidega või näit.äriga, kas siis saab keskenduda oma põhitööle või jääb ainult partei käsul hääletamine.
7.Demokraatia eeldab rahva võimu ja järelikult saavad võimu teostada ainult rahva poolt valitud isikud.Valimistel tuleb ära jätta igasugune häälte "kantimine" - kes sai rohkem hääli - on valitud. Ka kogude asendusliikmed peavad olema valimisringkonnas saadud häälte nimekirja järgmised isikud vaatamata parteilisele kuulumisele.
8. Tänapäeval inimesed sisuliselt hääletavad parteide eest
9. Igasugustest valimistest tuleb kõrvale jätta kodakondsuseta isikud. Kui nad ei suuda määrata kodakondsust, kuidas ta siis saab otsustada milline kandidaat on volikogus parem.
10. Presidenti - selliste kohustuste ja võimalustega minu arvates ei ole Eesti Vabariigil vaja. Mida saavutas möödunud aastal oma 50 välisviidiga meie Vabariigi president. Ta ei ole minu teada ka teda selle töö peale valinud Riigikogule ka oma tööst aru andnud. Ja mille eest ta vastutab.
11. Terve Vabariigi juhtimissüteem on tarvis üle viia isiklikule materiaalsele vastutusele. Minu arvates eelmise Estonian Airi tegevjuhi vallandamistoetused oleks pidanud kinnipeetama Estonian Airi nõukogu liikmetele makstud tasudest.

Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile