Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Koostöö
Kogu
01.02.2013

3 ettepanekut valimisseadistikku

Ettepaneku autor Jaano Kukka saabus e-posti teel:
1. Praeguse valimisseadustiku järgi praktiliselt puudub valitud saadiku tagasi kutsumise võimalus. Teen ettepaneku, et saadiku saab tagasi kutsuda kui on kogutud vähemalt 50%+1 tagasikutsumise allkirja temale valimistel antud häälte arvust samas valimisringkonnas kus see saadik valiti. See kehtiks nii kohalikel kui ka riigikogu valimistel. Selline kord lõpetaks Riigikogus ja ka kohalikes omavalitsustes nn. kummitemplina kasutatavate saadikute arvu ja tekiks reaalne konkurents midagi ära teha ka peale valimisi, mitte aga lihtsalt oma 4-aastane aeg passiivselt kätt tõsta. Samuti saaks tagasi kutsuda saadikud, kes on korda saatnud mingi ebaeetilise teo ja kui valijad on mingil põhjusel selle valitud saadikuga rahulolematud.
2. Kindlasti kaotada ära Riigikokku pääsemine erakondade koostatud nimekirjade paremustabeli alusel. Sellised erakondade koostatud nimekirjad võivad ju valimistele minna, kuid Riigikokku pääseks ikkagi antud häälte alusel need kandidaadid kes mahuvad erakonnale valimiste tulemusel saadud kohtade arvu sisse, s.t. toimub erakondade nimekirjade ümberjärjestamine vastavalt saadud häälte arvule. Selline kord tagaks kindlasti saadikute sõltumatuse erakonna juhtide suvast ja tagaks seega et saadikut ei saaks kasutada kummitemplina.
3. Ka üksikkandidaatide pääsemisel Riigikokku peaks ikka aluseks olema tegelikult saadud häälte arv ja lõpetada ära nõue minimaalse häälte arvu kohta ja lubada üksikkandidaatidel konkureerida erakonna kandidaatidega võrdsetel alustel. Kui erakonna kandidaat saab vähem hääli kui ükskõik milline üksikkandidaat, siis ta lihtsalt ei pääse Riigikokku kuigi ta võis saada oma erakonna nimekirjas antud valimisringkonnas kõige rohkem hääli.
Selline kord lõpetaks ära olukorra kus näiteks parim antud ringkonna erakonna kandidaat pääseb Riigikokku kordades väiksema arvu häältega kui antud piirkonnas üksikkandidaadi poolt antud hääli.

Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile