Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Koostöö
Kogu
01.02.2013

Erakonna esimehe, aseesimehe ning volikogu valimise korraldamine Vabariigi Valimiskomisjoni ülesandeks

Ettepaneku autor Marti Aavik saabus e-posti teel:
Erakonna esimehe, aseesimehe ning volikogu valimise korraldamine tuleks panna seadusega Vabariigi Valimiskomisjoni ülesandeks ning sarnaselt Riigikogu ja omavalitsuste volikogude valimistega peaks saama erakondade liikmed ka sisevalimistel e-hääletada. Volikirja alusel teise isiku eest hääletamine tuleks keelata.
Miks? Nii saaks kõrvaldada osa kahtlustusi, mis praegu närivad usaldust erakondade vastu.
Meie erakondlikule süsteemile esitatud etteheidete tuum on minu arvates, et võimu saamise/jagamise püramiid ei seisa laial põhjal (ehk liikmeskonna tahtel), vaid tipul - seda kontrollivad parteikontorid. Nende käes on a) raha ja b) hoovad, et sisevalimisi mõjutada.
Kahtlused erakondade sisevalimistega manipuleerimises kahaneksid kui neid korraldaks erapooletu organ. Ühetaoline, seaduses sätestatud valimiskord looks selgust nii erakondade liikmete kui ka ülejäänud kodanike jaoks.
E-hääletamine annaks usutava võimaluse (ideaalis kõigi) erakonnaliikmete kaasamiseks sisevalimistele. Suurkogu osalejaskonnaga manipuleerimise võtete - väidetav «õigete inimeste» bussidega kohale vedamine näiteks – sisuline mõttekus kahaneks ning volikirjade alusel hääletamise saaks täielikult keelata.
Meil on toimiv e-valimiste süsteem ja ka erakonnaliikmete register. Järelikult on olemas elemendid, et korraldada kõigi erakondade sisevalimised ühtse süsteemi alusel.

Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile