Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Nologo Andres
Laiapea
07.01.2013

Lihtsustada uute erakondade registreerimist

Kuna erakonnad on vabatahtlikud kodanikeühendused, siis tuleb neile jätta suur sisemine autonoomia. Ei ole mingit ühte ja ainuõiget erakonnamudelit, millele kõik erakonnad peaksid vastama. Erakondade sisemist konkurentsi aitaks oluliselt parandada juba kautsjoninõude asendamine kandidaatide registreerimisel toetajate olemasoluga, sest see motiveerib poliitiliste ambitsioonidega isikuid tegelema rohkem sellega, et võita omaenda erakonnakaaslaste usaldust ja toetust. See elavdaks erakondade siseelu. Erakondade omavahelise konkurentsi elavuse tagamiseks tuleks loobuda kõigepealt erakondade registreerimisel esitatavatest kõrgetest nõudmistest. Erakonna registreerimine ei tohiks olla keerulisem tavalise mittetulundusühingu registreerimisest.

Nologo Elver-sarvedega-220 A62e1066272807ba0c679df32ca7eeb7 Missing Missing Facebooki_uus_pilt Missing Missing Ott_profiil Missing Missing Missing Missing Missing Alari_synna_profiil_v%c3%a4ike_mv_yp Missing Jaanus_nurmoja_2012_ruut Missing 39107090296 Missing Missing Duud_fullhd Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing P8060970 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Marektamm-5 Missing Koopia_%c3%bcksusest_sam_0804 Headless Missing Missing Eugen_veges_naermas Missing Img_7421 Missing Missing Missing Photo Olavicv Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Mina_002 Missing Missing Missing Mina Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing A1474685_copy Minaise Missing Aa0314305 Missing Missing Missing Poolas_2012 Missing Missing Aarekasemets_lse_sociology100 Missing Missing Ragnar_sass_foto Missing Missing Missing Missing Missing Missing Mina_2 Pilt028 Missing Missing Missing Missing Missing Facebook Missing Missing Missing Missing Missing Lauri_m6ek Jaak_haud Missing Missing Missing Missing Vallamajas_10.09.2010_006 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010 L%c3%b5petamine_uus Missing Missing Missing Missing Missing Missing Mati2 Missing Aa0114715 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing
Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing 68831_115390938524096_1664505_n Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

See toimiks väljaspool riigieelarvet

Kui erakonnad oleksid isemajandavad ning neid ei rahastata riigieelarvest, siis ma ei näe sellele erilisi takistusi. Erakond on mingis mõttes äriühing, kes peab müüma oma ideid.

Holger Mö–lder
12. jaanuar

Eelkõige on tarvis tervet mõistust!

Siis tasub ju kaaluda ka Saksamaal toimivat süsteemi, kus erakonnaliikmete miinimumhulk on sätestamata, filtrina toimib valimisi korraldav komisjon. 57 inimese ja ühe ideega erakonnahakatis võeti rajalt maha, 270 inimest ja mõningane programm aga oli juba päris piisav alus valimistel osalemiseks.

Laur Lã•hmus
07. jaanuar

Autonoomia ongi probleemi põhjus

Tänaste erakondade tänased probleemid tulenevadki ennekõike liig suurest autonoomiast, mille tagajärjeks on juhtimise kontsentreerumine kitsa ringi juhtide kätte. Seadusega peaks olema ettenähtud rohkem liikmeid kaasavaid kohustuslikke protseduure, näiteks valimisnimekirjade koostamine piirkondlike hääletuste teel. See looks eeldused, et kandidaadid teevad erakondade sees piirkonniti endile kampaaniat, et osutuda valituks piirkondlikku nimekirja.

Ahti Randmere
07. jaanuar

Nõrk sisedemokraatia on probleemi põhjus

Nõustun Ahtiga, ja lingina pandud ettepanekus on just see kirjas. Riigikogu valimised on meil arusaadava (mitte ehk just parima) mehhanismiga, Riigikogu tööd määrab Põhiseadus ja reglement aga erakondades käib mingi "sisemine autonoomia" mille tagajärjeks on kitsaste kildkondade omavahelised kokkulepped.

link: www.rahvakogu.ee/ideas/415-erakondliku-sisedemokraatia-miinimumnouded-seadusse

Alan Rein
12. jaanuar

Sisedemokraatia

Autor kuulub EKRE-sse.Ma ei tunne isklikult ühtki ekrelast,aga sellel erakonnal on sümpaatne programm,kuid põhikiri on nii autoritaarne,et hirm tuleb peale.Näen selles ohtu,et sisedemokraatia puudumise pärast võib erakond muutuda kartelliparteidega ühesuguseks.Sellest oleks kahju,sest head programmilised ideed läheksid raisku.Ma soovitaksin põhikirja demokraatlikumaks teha,aga kes mind kuulab.Sellepäraast arvan,et erakondade kogu siseelu ei tohi jätta ainult erakonna enda otsustada,vaid riik peab mõned reeglid ette kirjutama.Üldjuhul pooldan isereguleerumist ega salli reegleid,aga kui näeme,et erakondade (eriti kartelliparteide ) seisukohti määrab ainult ladvik ja neid ei huvita,kas lihtliikmed sisisevad või plaksutavad,siis peab riik sisedemokraatile mõned nõuded kehtestama.Vt.link

link: www.rahvakogu.ee/ideas/103-eralkondade-sisedemokraatia

Toivo Kalmo
12. jaanuar

Ja mis siis saab, kui on 327 erakonda?

Erakonnal ja kodanikeühendustel peaks minu meelest (ja mitte ainult) vahet tegema. Kodanikeühendused võivad moodustada kuuse ja käbi kummardamise ühendusi, kudumisringe ja laulukoore. Poliitilistel liikumistel on siiski teised eesmärgid ja iga rühmitust erakonnaks nimetada oleks lapsik. Milline oleks poliitiliste vaadete erinevus ja sõnum, kui meil oleks 20, 50 või koguni 155 erakonda? Mida uut poliitmaastikule lisanduks? Arvamuste paljusus ja igikestev vägikaikavedu. Elu justkui Vargamäel.

Toivo Einaste
07. jaanuar