Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Nologo Andres
Laiapea
07.01.2013

Muuta erakondade riigieelarvest rahastamise korda

Erakondade omavahelise konkurentsi aususe ja elavuse tagamiseks tuleks muuta ka erakondade riigieelarvest rahastamise korda. Erakondade riigipoolne rahastamine tuleks siduda otse nende poolt valimistel saadud häältega, eraldades iga Riigikogu valimisel saadud hääle kohta konkreetse seadusega paika pandud summa, näiteks 10 eurot aastas. See motiveeriks erakondasid pingutama selle nimel, et võimalikult paljud inimesed käiksid valimas. Ühtlasi looks see valijate jaoks selge seose nende poolt antud häälte ja erakondade riigipoolse rahastamise vahel. Selle summa suurendamine võiks olla Riigikogu poolt võimalik üksnes Riigikogu järgmise koosseisu jaoks. Tagamaks seda, et valimistel ei hakataks osalema lihtsalt riigipoolse toetuse saamiseks, võiks õigus sellele olla üksnes nendel erakondadel, mis pääsevad parlamenti, aga seda loomulikult tingimusel, et kogu riik moodustab ühe valimisringkonna ning Riigikogu valimise seadus viiakse kooskõlla põhiseaduses sätestatud proportsionaalsuse põhimõttega.

Nologo A62e1066272807ba0c679df32ca7eeb7 Missing Missing Missing Missing Missing Facebooki_uus_pilt Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Rainern%c3%a4gu Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Mina Missing Missing Missing Missing Missing Aa0314305 Poolas_2012 Missing V%c3%a4ike-2 Aarekasemets_lse_sociology100 Missing Missing Missing Missing Photo Mina_2 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Vallamajas_10.09.2010_006 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Aa0114715 Missing Missing Missing
Elver-sarvedega-220 Missing Missing Dsc_0299 Missing Duud_fullhd Missing Headless Missing Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Tingimus peab olema täidetud!

Just selleks, et konkurentsiolukord praegusega võrreldes ei kannataks, ongi märgitud ettepanekule juurde: "tingimusel, et kogu riik moodustab ühe valimisringkonna ning Riigikogu valimise seadus viiakse kooskõlla põhiseaduses sätestatud proportsionaalsuse põhimõttega."

Andres Laiapea
07. jaanuar

Riikliku rahastamise

sidumine kogutud häälte arvuga on mõistlik.Hääle hinna üle võib vaielda.Arvan,et riik peab andma erakondadele raha ainult poliitiliseks tegevuseks.Sellepärast peab antava raha hulka piirama,et parteid ei hakkaks priiskama (suurepalgalisi ametikohti looma,reklaamimaigulisi väljaandeid kirjastama vms.)Tingimata tuleb maksta iga kogutud hääle eest kõigile parteidele,kes valimistel üleriigiliselt vähemalt 1% häältest kogusid.Partei,mis on saanud nii suure hulga valijate toetuse,ei ole äriprojekt,seda enam kui tuvastatakse,et kõik liikmed reaalselt liikmemaksu maksavad.Vt. ka minu ettepanekut lingilt

link: www.rahvakogu.ee/ideas/99-erakondade-rahastamine

Toivo Kalmo
12. jaanuar

Toetan tingimusel

Erakondade raha võiks tulla kolmest allikast. 1. Liikmemaksud 2. Vaid EV kodanike annetused, mille ülempiir kalendrikuus on erakonnaseaduses kehtestatud. 3. Riigipoolne rahastamine. Maksumaksjat peaks eriti huvitama viimane. Erakonnaseadus määrab kohustuste nimekirja mille täitmise eest erakond raha saab. Näiteks võib seadus kohustada erakonda omama kontorit/ kontoreid ja palgalist töötajat selles, kodulehekülge milles kehtiv programm ja põhikiri, sissetuleva ja väljamineva info protseduure või kohustust oma liikmetega suhelda. Seadus saab toetada erakonna liikmete võrdseid võimalusi saada valitud erakonna juhtorganitesse. Raha iga valimistel saadud hääle eest on oluline päris uuele või väikeparteile kus soovitakse rahameestest sõltumatut kasvamist. Olud meie ümber muutuvad ja ka poliitika peab pidevalt uuenema. Seetõttu peaks erakondade riigipoolset rahastamist toetama kuid senisest olulisest väiksemas mahus. Suurusjärk võiks olla 0.10 EUR kalendrikuus valimistel saadud hääle kohta.

Rein Pihlar
09. jaanuar

Muretsemiseks pole põhjust

Vastusks Sanderile.Kui kontorikulude riigipoolne rahastamine siduda reaalsetelt isikutelt laekunud liikmemaksudega,siis on petuparteid raske teha,sest asi tuleb kiiresti avalikuks ja algatajad saavad kriminaalsüüdistuse.Mis puudutab aga valimiskorraldust,siis arvan,et üks üleriigiline ringkond (või 101 ringkonda) just kahandavad vähetuntud kandidaatide võimalusi.Arvan,et kui senikehtinud süsteemist jätta välja kompensatsinimandaadid ja asendada kinnised nimekirjad avatud pingeridadega,siis kujuneks tulemus uutele tulijatele soodsamaks.

Toivo Kalmo
08. jaanuar

Riigikogust välja jääjad?

Riigikogust välja jäänud erakondadelt toetuse ära võtmine teeb poliitilise konkurentsi olukorra veelgi hullemaks. Kui aga ka neile iga hääle eest raha anda, siis võiks mõnest väikeparteist saada puhas äriprojekt.

Elver Loho
07. jaanuar

Ahti Randmere

Ma arvan, et toetus peaks sõltuma liikmete arvust, kusjuures erakonna territoriaalsuse põhimõttest lähtuvalt ka eriti just liikmete arvust maakondades, sest erakonna eesmärk on ennekõike kodanike territoriaalselt ühtlane kaasatus.

Ahti Randmere
07. jaanuar

Tõstaks populismi taset

Minu teada on Riigikogu valimise seadus Põhiseadusega kooskõlas? Ja kuidas parandab üks valimisringkond seda, et valimistel ei osaleta vaid toetuse saamiseks? Pigem muudab see asja kõvasti lihtsamaks - ei pea leidma igast maakonnast kohalike ninasid, saab ka paari üleriigilise kõva nimega hakkama.

Sander Maripuu
07. jaanuar