Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Aa0105981_id_kaart Olev
Raudsepp
08.01.2013

Kehtestada igale teovõimelisele kodanikule valimistel osalemise kohustus.

Eesmärgiga aktiviseerida kodanikke on tarvilik kehtestada valimistel osalemise kohustus.
Valimistel mitteosalejatele teovõimelistele kodanikele kehtestada sanktsioonid. Sanktsioonideks võiksid olla avalikustamine, trahvid jms.
Olukord , kus umbes pooled valijatest ei osale valimistel. halvab arengut igas mõttes. Teovõimelised kodanikud, kes tahavad mõjutada arengut, ei saavuta tulemuslikkust, kuna osa kodanikke on arengu suhtes ükskõiksed. On vajalik lõpetada sajandeid kestnud rahva orjemeelsus, muutume aktiivseks rahvaks.

Aa0105981_id_kaart Missing Ott_profiil Missing Missing Missing Missing Missing Missing Anto-2012 Missing Missing Missing Missing Aa0314305 Missing Photo Missing Missing Jaak_haud 38525_423999983933_1630783_n Missing Missing Maise-awm
Missing Missing Missing Missing Imgp0026 Missing Missing Missing Missing Widescreen_(8)_3 Missing Missing Missing Missing Photo Missing Missing Missing Missing Missing Missing 2012 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Snapshot_20130107_1 Missing Missing Missing Missing Missing Maikel_msn_49 Missing Facebook Missing Missing Missing Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Alguses olin vastu, sund on nõme, aga...

... kui siin loen vastukommentaare, siis... see ju ongi osa probleemist täna, et inimesed annavad "selge signaali" sellega, et ei lähe valima. Aga see signaal, hoolimata oma selgusest ei lähe arvesse. Siit ju kogu see probleem iinimestel, et andsin signaali, aga ikka ei ole maailm ilus. Tegelikkuses susin, mitte signaal.

Henrik Aavik
08. jaanuar

valimiskohustus

Valimistel ei osale ükskõiksed ja primitiivsed kodanikud, nende veendumus on see, et tema hääl on väärtusetu.
Praegu olemegi olukorras, mil valimas ei käinud ainult pooled kodanikud ja rahulolematus on üleüldine.
Kodanikel, kes ei soovi osaleda valimistel, soovitan loobuda kodakondsusest koheselt ja rahulolematuse väljendamine palun ka lõpetada.

Olev Raudsepp
08. jaanuar

Eestlased peavad oma tulevikku ise määrama!

Kuna rahvastiku loendamine oli põhjendamatult kohustuslik, siis seda veel enam peaks sellest lähtuvalt ka valimine seda olema.
Seda tegevust saab aga põhjendada väga selgelt. Kas määrad oma saatuse ise, või lased seda teistel enda eest määrata.

Arno Jaago
10. jaanuar

KOV ja venelased

Vastavalt põhiseadusele on Eesti Vabariik loodud Eesti rahva riikliku enesemääramise kustumatul õigusel tagamaks Eesti rahvuse, keele ja kultuuri säilimise läbi aegade. Kõrgeima riigivõimu kandja on rahvas ja hääleõiguslik on Eesti kodanik, kes on saanud kaheksateist aastat vanaks.

Teadmata põhjusel on aga kohaliku omavalitsuse valimisel hääleõigus antud ka mitte-kodanikele. Narvas, Maardus, Kohtla-Järvel, Jõhvis jm on võimul venelased.

Eesti pealinnas, Tallinnas on juba üle kümne aasta võimul Venemaa mõjuagent - Edgar Savisaar.

Käesolev initsiatiiv tähendab Eestimaa venelaste käest tagasi võtmist: kohaliku omavalitsuse valimise seaduse kooskõlla viimist põhiseaduse ja keeleseadusega - mitte-kodanikelt hääleõiguse ära võtmist.

link: www.rahvakogu.ee/ideas/1103-kohalike-omavalitsuste-valimise-kord-pohiseadusega-kooskolla-haal-kodanikele

Kalev-Andres Rebane
21. jaanuar

Karistused ei ole head

Pigem proovida teavitamise- ja boonus(t)ega muidu mitte huvitundvaid inimesi poliitika peale mõtlema.

Aivo Liitmaa
11. jaanuar

sellist jama on raske kommenteerida

Valimiskohustuseks oleks eelduseks, et valimisseadus oleks teistsugune.
Tähendab, et kui praegusest ennast sisse söönud kambast kedagi esindama ei kannata valida, oleks ka alternatiividele võimalus.
Mis kasu sellest on, kui lõpuks lihtsalt kohustuse tõttu suvalisele numbrile risti joonistada?

Marko Puurmann
12. jaanuar

Ei poolda

See kui inimene ei tule valima on kindel signaal, et pole rahul hetkeolukorraga. Või vastupidi on väga rahul ja puudub eelistus.

Peep Kask
08. jaanuar

Valimine sisaldab vastutust

Ettepanekut võiks ju edasi arendada: avalikustada, kelle poolt kodanik hääletas, määrata trahvid, kui hääletas "vale erakonna" poolt jne. See oli iroonia.
Valimistel osalemine on kodaniku vaba tahe, mis sisaldab vastutust tema poolt antud hääle eest. Kvaliteetne hääl tähendab, et valija teab, MILLE poolt ta hääletab ja ta hääletab programmi, mitte kandidaadi lipsuvärvi järgi. Kui inimesel puuduvad selged maailmavaatelised valimiseelistused, siis teeks ta õigesti, kui ta valima ei lähe.

Holger Mõlder
08. jaanuar

Meil on vabadus mitte otsustada.

Kui inimene ei ole huvitatud riigi probleemidest, siis ei tunne ta ka piisavalt inimesi ,keda valida.

Jüri Kotkas
09. jaanuar

Valimine on võimalus, mitte kohustus.

Sellist kohustust ei saa, ega ka tohi kehtestada. Võimalus valida on kodaniku õigus delegeerida oma maailmavaadet teostama talle sobivaima programmiga erakond. Kui sellist ei leidu, ei ole moraalne sundida teda valikuid langetama. Valimised on võimalus muuta paljude inimeste tulevikku, isegi riigi saatust. Osalemine ja otsustamine valimistel tähendab ka antud hääle eest vastutamist, võimet oma valikute tagajärgi ette kujutada. Kvaliteeti ei ole vaja asendada kvantiteediga.

Joel-fredi j õ g i s e
08. jaanuar

@Arno

"Seda tegevust saab aga põhjendada väga selgelt. Kas määrad oma saatuse ise, või lased seda teistel enda eest määrata."

See on väga hea argument minna valima, aga see ei ole argument kedagi kohustada valima. Kui inimesel ei ole maailmavaadet ja tal ei ole poliitikast sooja ega külma, siis rikub tema hääl (kästi kedagi valida) ära selle inimese hääle, kes tõesti kaalutles läbi, milline erakond suudaks tema arvates paremini riiki juhtida. Kohustus valida, jõuga teha inimesest otsustaja, on ohtlik kohustus. Kui valimistulemus Sind ei rahulda, ei ole lahenduseks valijate kunstlik lisamine. Sama kehtib ka lastele valimisõiguse andmisele, erakonnad ei pruugi ikka saada neid rahuldavat tulemust häältesaagi osas.

Joel-Fredi Jõgise
13. jaanuar